Miasto

Jak się rozwijać, aby przetrwać

Pokaz filmu dokumentalnego Pułapki rozwoju oraz debata Jak się rozwijać, aby przetrwać. Spotkanie odbędzie się w Miejskim Teatrze Miniatura, w piątek 16 maja o godz. 18.00.

 

 

O różnych aspektach rozwoju, o tym, jak nasze codzienne wybory wpływają na całą planetę i dlaczego sami w swojej twórczości pisarskiej zdecydowali się zająć ekologią, po projekcji filmu rozmawiać będą polscy pisarze i dziennikarze Jaś Kapela i Michał Olszewski oraz pochodzący z Islandii Andri Snær Magnason. Spotkanie poprowadzi Marcin Gerwin z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej.
 

Debata Jak się rozwijać, żeby przetrwać będzie również rozpoczęciem programu Stacje Pogody (Weather Stations) współtworzonego przez Krytykę Polityczną, który stawia literaturę i narrację w centrum dyskusji o zmianach klimatycznych. Organizacje z Berlina, Dublina, Londynu, Melbourne i Warszawy wybrały pięcioro pisarzy do programu rezydencyjnego. Dzięki niemu stworzono pisarzom okazje do wspólnej pracy i zbadania, jak literatura może inspirować nowe style życia w kontekście najbardziej fundamentalnego wyzwania, przed którym stoi dzisiaj ludzkość – zmieniającego się klimatu.
Polskim pisarzem współtworzącym projekt jest uczestnik dyskusji, Jaś Kapela, Krytyka Polityczna.
 

Pokaz filmu oraz debata jest częścią wydarzeń promujących kulturę islandzką przygotowywanych przez Miejski Teatr Miniatura.

Opis filmu:
 
Pułapki rozwoju (film dokumentalny, Kanada 2011, 83 min.)
 
Postęp od zamierzchłych czasów postrzegany był jako dążenie do udoskonalania warunków życia i funkcjonowania zarówno jednostek, jak i całych społeczności. Rozwój indywidualny i społeczny, praca, tworzenie nowych technologii i odkrycia naukowe są gwarantem dobrobytu oraz komfortu. Brak realizacji tych działań lub ich ograniczanie prowadzi w prosty sposób do zubożenia społeczeństwa. Stan cywilizacyjnej prosperity jest więc symbolizowany przez rozwój gospodarczy. Jak zauważają autorzy filmu „Pułapki rozwoju”, w czasach, gdy przetrwanie społeczności zależało od upolowania mamuta, wymyślenie sposobu na sprawne zabicie dwóch mamutów można było nazwać postępem. Jednak już strategię polegającą na zapędzeniu całego stada mamutów na skraj urwiska tak, aby wszystkie zwierzęta zginęły od upadku z dużej wysokości, można nazwać pułapką postępu. Nie ulega wątpliwości, że lekkomyślne zużycie zasobów prędzej czy później ograniczy postęp i będzie miało kolosalny wpływ na ludzkość. „Pułapka postępu” tworzy się, gdy konflikt pomiędzy krótkoterminowym interesem wybranych grup (często elit), a długoterminowym interesem współczesnej cywilizacji, skłania do wyboru strategii osiągania szybkiej korzyści kosztem zniszczenia naturalnych zasobów. Czy istnieją więc granice postępu? Czy wyznaczają je ograniczone zasoby, postawy społeczne, etyka czy my sami? Jakiego rozwoju potrzebujemy, patrząc na naszą cywilizację z perspektywy przyszłości?
Zwiastun filmu
 
 
 
16 maja (piątek), 18.00, Sala Kameralna Miejskiego Teatru Miniatura, ul. Grunwaldzka 16, Gdańsk.
Pokaz filmu dokumentalnego „Pułapki rozwoju” w reż. Mathieu Roy’a i Harolda Crooksa oraz dyskusja z udziałem Andriego Snæra Magnasona, Jasia Kapeli i Michała Olszewskiego. Prowadzenie: Marcin Gerwin. Tłumaczenie: Jacek Godek
 

 
Andri Snær Magnason – islandzki pisarz, autor wielokrotnie nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży: „Historia błękitnej planety” (1999, m.in. Nagroda im. Janusza Korczaka, Islandzka Nagroda Literacka, West Nordic Children’s Book Prize) i „Tímakistan” (2013, Islandzka Nagroda Literacka) oraz dorosłych: „LoveStar” (DV Cultural Award za najlepsza książkę 2002 roku, Nagroda im. Philipa K. Dicka 2012). Również autor bestsellerowego „Dreamland. A Self-Help Guide for a Frightened Nation”, zbioru esejów ukazujących problemy ekologiczne Islandii w perspektywie globalnej. Aktywista zaangażowany w walkę przeciwko niszczeniu islandzkiej przyrody.
 

 
Jaś Kapela – pisarz, poeta, felietonista Krytyki Politycznej. Autor dwóch książek z wierszami („Reklama” oraz „Życie na gorąco”), dwóch powieści („Stosunek seksualny nie istnieje” oraz „Janusz Chrystus”) i zbioru felietonów „Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”. Współtworzy witrynę internetową Krytyki Politycznej. Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Bierze udział w międzynarodowym projekcie Stacje Pogody, który stawia literaturę i narrację w centrum dyskusji o zmianach klimatycznych. Zaangażowani w projekt partnerzy z Berlina, Dublina, Londynu, Melbourne i Warszawy wybrali pięciu pisarzy do programu rezydencyjnego, który stworzy okazję do wspólnej pracy i zbadania, jak literatura może inspirować nowe style życia w kontekście najbardziej fundamentalnego wyzwania, przed którym stoi dzisiaj ludzkość – zmieniającego się klimatu. Każdy z pisarzy oraz Stacji skieruje swoje działania również do młodzieży, we współpracy z uczniami i nauczycielami stworzą scenariusze, metody, które umożliwią przekazanie młodemu pokoleniu wiedzy, motywacji oraz wyposażanie ich w narzędzia walki na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości.
 

 

Michał Olszewski – pisarz, dziennikarz, specjalizujący się w tematyce ochrony środowiska, np. polityka  klimatyczna, sektor węglowy, wpływ dużych projektów infrastrukturalnych na środowisko. Współpracuje również z ekologicznymi organizacjami pozarządowymi. Przez rok pracował jako rzecznik prasowy organizacji „ClientEarth”, skupiającej prawników zajmujących się prawem ochrony środowiska. Angażował się również w krakowską debatę o stanie powietrza, zakończą uchwaleniem pierwszego w kraju zakazu używania paliw stałych do ogrzewania indywidualnego. Jest autorem m.in. prozy „Low-Tech” oraz wywiadu rzeki z franciszkaninem o. Stanisławem Jaromim „Eco-book o eko Bogu”. Za teksty o ochronie środowiska otrzymał m.in. Nagrodę Pracy Organicznej im. Wojciecha Dutki, był też nominowany do Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego.
 

 

Marcin Gerwin | prowadzący |- z wykształcenia politolog, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju. Tematem jego doktoratu była „Idea i praktyka kształtowania zrównoważonego rozwoju jako wyzwanie współczesnych przemian globalnych”. Współzałożyciel Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, autor książki Żywność i demokracja.
 
 

 
Na pokaz filmu Pułapki rozwoju oraz debatę Jak się rozwijać, aby przetrwać? 16 maja 2014 o 18.00 zapraszają Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście i Miejski Teatr Miniatura do Sali Kameralnej, ul. Grunwaldzka 16 w Gdańsku-Wrzeszczu.

 

Pokaz filmu oraz debata jest częścią wydarzeń promujących kulturę islandzką przygotowywanych przez Miejski Teatr Miniatura.

 

 

 

   

 

 

 

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.