Miasto

Ignorowanie słonia – Książka w Stoczni

Zagadka ignorowania słona stojącego w pokoju rozwiąże się podczas czytania „Książki w Stoczni” w sobotę, 1 sierpnia. Będzie to kolejna odsłona grupy czytelniczej z Ogrodu przy Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku.

Z powodu deszczu odwołane zostało wydarzenie „Książka w Stoczni” zaplanowane na 25 lipca. Do lektury „Świat na rozdrożu” Marcina Popkiewicza wrócimy już w najbliższą sobotę, 1 sierpnia. W razie deszczu schowamy się w Instytucie Sztuki Wyspa.

Dostrzeganie rzeczy jako całości do łatwych nie należy. Autor książki „Świat na rozdrożu”, Marcin Popkiewicz przywołuje powiedzenie o „ignorowaniu słona w pokoju” na opisanie rzeczy bijących w oczy, ale o których nikt nie chce mówić. Dzięki lekturze „Świata na rozdrożu” sięgniemy do powiązań gospodarki, energii  i środowiska oraz wielu innych kwestii związanych z egzystencją człowieka na Ziemi.

Po pierwsze, znajdujemy się dziś na rozdrożu, a nasz świat – jeszcze za naszego życia – zmieni się nie do poznania. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ mamy tendencję do wyobrażania sobie przyszłości na wzór teraźniejszości. Uważamy, że świat za kilkadziesiąt lat będzie podobny do tego, który znamy. To nieodłączna cecha ludzkiej natury. Stanowi jednocześnie ogromny balast w punkcie zwrotnym historii, a także hamulec powstrzymujący nas przed dokonywaniem zmian.

Te zmiany już się zaczęły.

 Marcin Popkiewicz, portal Ziemia na rozdrożu

„Książka w Stoczni”, to spotkanie nad lekturą w Ogrodzie powstałym przy Instytucie Sztuki Wyspa. W sobotę, 1 sierpnia o godz. 12.00 czytane będą fragmenty książki „Świat na rozdrożu” Marcina Popkiewicza. Moderatorką spotkania będzie Elżbieta Rutkowska z trójmiejskiej Krytyki Politycznej.

Książka w Stoczni jest jednym z wydarzeń projektu Otwarty Ogród prowadzonego przed Instytutem Sztuki Wyspa, ul. Jaracza i Robotnicza w Gdańsku.W przypadku deszczu spotkanie przeniesione zostanie do Intytutu Sztuki Wyspa.

Pierwsze spotkanie z cyklu „Książka w Stoczni” odbyło się 27 czerwca. Kolejne zaplanowane są na 15 sierpnia – książka „Farmagedon” Philiip Lymbery, Isabel Oakeshot i 5 września „Kapitał w XXI wieku”, Thomas Piketty.

Koordynatorami wydarzenia „Książka w Stoczni” są Kaja Dłu­gosz, Kamila Pio­trow­ska, Michał Pod­gór­czyk, Bar­bara Tusk we współpracy ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Trójmieście.

Spotkanie wpisuje się również w projekt Stacje Pogody współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Kultura.

   

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij