Miasto

Gdańskie tramwaje ze 130 książkami Wydawnictwa Krytyki Politycznej

Akcja "Poczytaj w tramwaju - przyjazna komunikacja w Gdańsku" z książkami Krytyki Politycznej.

W zajezdni tramwajowej w Gdańsku Wrzeszczu 18 lutego odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Urząd Miejski w Gdańsku, WiMBP im. J. Conrada oraz ZKM Gdańsk. Tematem spotkania było przekazanie kolejnej partii książek w ramach akcji promującej czytelnictwo „Poczytaj w tramwaju – przyjazna komunikacja w Gdańsku”. Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście wsparła akcję, ofiarowując 130 książek swojego wydawnictwa.

Do akcji przyłączyliśmy się już w pierwszych dniach jej trwania. W tramwajach umieściliśmy kilkanaście książek z prywatnych księgozbiorów oraz z półki Krytyki Politycznej – przypomina Maria Klaman ze Świetlicy KP w Trójmieście. – Dzisiaj znów wsparliśmy miejska bibliotekę przekazując 130 egzemplarzy książek – dodaje.

Podarowane publikacje zawierają wywiady, krótsze i dłuższe teksty, wszystkie zaś odpowiedniej długości, by na trasie Gdańsk Główny – Gdańsk Oliwa przeczytać cały wywiad lub rozdział. Niewielka objętość pozwala na swobodne przeczytanie fragmentu w czasie podróży i zostawienie jej dla innych podróżujących.

Nie chodzi o to, byśmy obrażali się na pasażerów zabierających książki do domu. Wierzę, że jeśli kogoś wciągnęła lektura i bardzo chciał ją dokończyć, nie oznacza jeszcze, że książka nie wróci do tramwaju. Być może jeszcze wiele stron musi zostać przekartkowanych, by udało się wypracować umiejętność korzystania z dobra wspólnego. Do tego czasu trzeba jednak odsunąć na bok malkontenctwo i dzielić się kolejnymi lekturami – komentuje Maria Klaman ze Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.

Wśród przekazanych książek znajduje się między innymi Duża Solidarność, mała solidarność, czyli biografia Henryki Krzywonos, owianej już dzisiaj legendą motorniczej WPK w latach 80., która zatrzymała tramwaj. Podróżujący znajdą też w specjalnych siatkach mobilnej czytelni Przewodniki Krytyki Politycznej: Trójmiasto i Partycypacja, najnowsze numery pisma KP oraz seria publicystyczna.

Czytaj także: Maria Klaman, Nie obrażajmy się na ludzi

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij