Miasto

Fluxus w trzech aktach

Spotkanie poświęcone Fluxusowi z udziałem redaktorów książki oraz Katarzyny Krakowiak w piątek, 3 października o godz. 18.00.

Spotkanie poświęcone Fluxusowi będącemu kluczowym momentem XX-wiecznej awangardy oraz wykonanie partytur Fluxusu, w piątek, 3 października o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście. Gośćmi będą redaktorzy książki Fluxus oraz Katarzyna Krakowiak.  


 

 

Outsiderzy świata sztuki, muzyki i literatury: dziwacy, eksperymentatorzy, emigranci, prowokatorzy, niespełnieni(?) rewolucjoniści, wynalazcy. Muzycy bez nut, filmowcy bez kamer, malarze bez płócien. Na przełomie lat 50. oraz 60. rzucili wyzwanie dominującym estetykom: zacierali dotychczasowe podziały między sztukami, tworzyli nowe środki artystycznego wyrazu (happeningi, performance’y, eventy, instalacje). Jednym z radykalnych przejawów tej tendencji była sieć artystów, swoista artystyczna międzynarodówka, nazwana przez George’a Maciunasa (litewskiego komunistę pracującego dla armii USA stacjonującej w RFN) Fluxusem. Jego historia jest historią marzeń lat 60.Choć Fluxus powszechnie uznawany jest za kluczowy moment w przemianach XX-wiecznej awangardy, w Polsce wciąż jest mało znany. Książka Narracje, estetyki, geografie autorstwa Grupy ETC jest pierwszą tak obszerną polskojęzyczną publikacją poświęconą temu zjawisku.

 


Grupa ETC – powstała w roku 2009 grupa badawczo-artystyczna, zajmującą się tradycją artystyczną neo-awangard, muzyki eksperymentalnej oraz sztuki intermedialnej. Skład grupy jest płynny i zmienia się w zależności od poszczególnych projektów.

 


Spotkanie „Fluxus w trzech aktach” odbędzie się w piątek, 3 października o godz. 18.00, w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, IIp., Gdańsk. Gośćmi będą
Antoni Michnik, Klaudia Rachubińska – (Grupa ETC) redaktorzy książki oraz Katarzyna Krakowiak (ASP Gdańsk) – artystka wizualna oraz dźwiękowa. Wstęp wolny

 

Podczas spotkania książka „Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach” dostępne będzie w promocyjnej cenie. Pozycja została opublikowana przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Patronat medialny : Magazyn Szum, Glissando.

 


__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij