Miasto

Filmowo-literackie otwarcie roku w Świetlicy KP w Trójmieście

Rok rozpoczynamy dwoma dużymi wydarzeniami. Zapraszamy na pokaz filmowy i spotkanie autorskie.

W poniedziałek 19 stycznia w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się pierwszy gdański pokaz filmu Solidarność według kobiet. Produkcja rekonstruuje wydarzenia wokół Sierpnia 80, przywracając głos marginalizowanym dotąd bohaterkom: Henryce Krzywonos, Jadwidze Chmielowskiej, Joannie Dudzie-Gwieździe, Helenie Łuczywo i wielu innym. Spotkanie z trójmiejskimi bohaterkami Henryką Krzywonos, Bożeną Rybicką-Grzywaczewską, Ewą Zydorek i twórcami: Martą Dzido oraz Piotrem Śliwowskim poprowadzi Agnieszka Wiśniewska.

Marta Dzido niczym Agnieszka z Człowieka z marmuru wyruszyła z kamerą w poszukiwaniu bohatera, tutaj bohaterek, które pomogą jej zrozumieć. Bez nich, bez ich historii, nie może poznać tak na serio historii miejsca, w którym mieszka. (Agnieszka Wiśniewska, Dziennik Opinii)

Kobiety Solidarności nie tylko wspierały strajkujących robotników. Kolportowały także ulotki, szmuglowały pieniądze, wydawały zakazaną literaturę, redagowały podziemną prasę, organizowały strajki, brały udział w głodówkach, przemycały kasety video z „półkownikami”, przewoziły „bibułę” w wózkach, w których spały ich malutkie dzieci. Współpracowały z zagranicznymi dziennikarzami, łamały szyfry SB, ukrywały w swych mieszkaniach przywódców podziemia, pomagały rodzinom więźniów politycznych i same też były skazywane za swoją opozycyjną działalność. (Anna Legierska, Culture.pl)

Organizatorem spotkania jest Europejskie Centrum Solidarności w partnerstwie z Instytutem Kultury Miejskiej i Świetlicą Krytyki Politycznej w Trójmieście.

Do Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście zapraszamy w czwartek 29 stycznia na spotkanie z autorem Dziennika znalezionego w błękicie Markiem Susdorfem, absolwentem slawistyki UG i gender studies PAN, pisarzem i publicystą aktywnym m.in. na łamach „Zadry” i Feminoteki. Dziennik znaleziony w błękicie to studium zemsty, a zarazem obraz relacji fantazmatycznej, intertekstualna narracja przywołująca Eliota, podszyta Gombrowiczowską perspektywą, niepozbawiona jednak w pełni autorskiego wymiaru. Tekst Susdorfa to także wyrazisty głos w przestrzeni literatury melanchologicznej. Jak zdradza sam autor: Zarówno moje osobiste doświadczenia z melancholią, jak i literatura melanchologiczna, którą zdążyłem przeczytać, pokazały mi swego rodzaju niesamowitość melancholii – stanu zawieszenia między życiem a śmiercią, życiośmierci, przez jednych gloryfikowanym, przez innych zrównywanym z grzechem. (Marek Susdorf, KulturaOnlin.pl)

Książka jest czystym szaleństwem. Podróżą do mroku wyobraźni, na którą nie każdy będzie miał ochotę. Zetknięciem z niedozwolonymi w unormowanym świecie abstrakcjami. Niewypowiedziane emocją próbują znaleźć swoje odbicie w świecie nazw. Posługując się skrajnościami, autor pisze o problemach całego społeczeństwa i każdego człowieka z osobna. W rozterki natury filozoficzno- religijnej wplata niedoskonałość jednostki względem idealnego bytu. (Ewa Kuhnert, Bookhunter.pl)

Warszawską odsłonę spotkania z Markiem Susdorfem współtworzyły Marta Konarzewska i Bożena Keff. Zapis dyskusji dostępny jest na stronach Krytyki Politycznej.

Gdańskie spotkanie z autorem poprowadzi Przemysław Minta, wiceprezes gdańskiego Stowarzyszenia na rzecz osób LGBT Tolerado.

W styczniu Świetlica w Trójmieście organizuje także regularne spotkania grupy inicjatywnej Trójmiejskiej Akcji Kobiecej przygotowującej koncepcję i plan działania w związku z tegoroczną marcową Manifą.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij