Miasto

Festiwal Tęczowych Rodzin

Rodzinny weekend 11 - 13 października odbędzie się w Trójmieście w ramach V Festiwalu Tęczowych Rodzin.

Tęczowe rodziny to rodziny tworzone przez osoby nieheteroseksualne i transpłciowe. Szacunkowe dane mówią, że 50 tys. dzieci w Polsce jest wychowywanych przez dwie mamy lub dwóch ojców. Niestety, najczęściej rodziny te żyją w ukryciu, bo boją się tego „co ludzie powiedzą” i co ludzie zrobią, jak się o nich dowiedzą.

Festiwal ma być takim miejscem, gdzie rodziny nietradycyjne będą mogły spotkać się z tradycyjnymi – poznać się, obejrzeć film, podyskutować i pobawić się razem z dziećmi na tęczowym pikniku. Dlatego na Festiwal zapraszamy wszystkie rodziny: tęczowe, patchworkowe, z wyboru i te tradycyjne.

Chcielibyśmy stworzyć przestrzeń, gdzie te dwa światy się spotkają, tak jak w normalnym świecie, gdzie cały czas się stykamy, tylko czasem nie wiemy, że to tęczowa rodzin, bo z jakichś względów ona musi się ukrywać – mówi Anna Strzałkowska, prezeska trójmiejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT Tolerado.

Najważniejsze wydarzenia Festiwalu to: debata Jak żyć? Tęczowe rodziny w Polsce z udziałem m.in. posła Roberta Biedronia, debata Ala ma kota i dwie mamy – dzieci gejów i lesbijek w polskiej szkole z udziałem m.in. prof. Ewy Graczyk oraz piknik rodzinny z zabawami dla dzieci i czytaniem tęczowych bajek. Oprócz tego odbędą się pokazy filmów i warsztaty. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Szczegółowy program Festiwalu:


Piątek, 11 Października 2013,

19.00 KinoPort (ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port): Kino Zaangażowane: Wszystko w porządku (The Kids Are All Rght) – pokaz filmu oraz dyskusja z publicznością

Sobota, 12 Października 2013,
9.00 – 15.00 Świetlica Krytyki Politycznej (ul. Nowe Ogrody 35, IIp. Gdańsk): Komunikacja w związku – warsztaty
12.00 – 15.00 siedziba Tolerado: Żyć w zgodzie ze sobą – warsztaty
15.30 – 16.30 Świetlica Krytyki Politycznej(ul. Nowe Ogrody 35, IIp. Gdańsk): Right 2 love – pokaz filmu dokumentalnego o dzieciach wychowywanych w rodzinach tworzonych przez osoby nieheteroseksualne
17.00 – 19.00 Świetlica Krytyki Politycznej(ul. Nowe Ogrody 35, IIp. Gdańsk): Jak żyć? Tęczowe rodziny w Polsce – debata z udziałem m.in. posła Ruchu Palikota Roberta Biedronia oraz prawnika Jakuba Pawliczaka

Niedziela, 13 Października 2013,
9.00-12.00 Atelier Sopot: Istota związku dla wszystkich i różnych związków – warsztaty
12.00- 15.00 Atelier Sopot: Tęczowy piknik rodzinny, m.in. premiera bajki Izabeli Morskiej „Rodzina Kocia”, warsztat Dr Clowna, zdjęcia z tęczowym lwem oraz czytanie tęczowych bajek dla dzieci
15.30 -17.00 Zatoka Sztuki: Ala ma kota i dwie mamy – dzieci gejów i lesbijek w polskiej szkole – debata z udziałem prof. Ewy Graczyk (Uniwersytet Gdański), dr Katarzyny Bojarskiej (Poradnia Zdrowia Psychoseksualnego „BezTabu”) oraz Tamary Uliasz (Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób LGBT „Akceptacja”)

Festiwal jest organizowany przez trójmiejskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób LGBT Tolerado oraz Kampanię Przeciw Homofobii i Świetlicę Krytyki Politycznej w Trójmieście.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij