Miasto

Femi=Nazi=HWDP

W Trójmieście dochodzi do coraz bardziej agresywnych ataków na organizacje promujące otwartość i wielopoglądowość.

Jeszcze przed Manifą na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego pojawiły się plakaty, które miały nawoływać do stosowania przemocy wobec osób o prawicowych poglądach. Wśród „podpisujących się” na plakacie znalazły się między innymi „Waga”, „3fala” i „Trójmiejska Akcja Kobieca”. Organizacje szybko wydały oficjalne oświadczenie, w którym jednoznacznie odcięły się od udziału w incydencie.

W tym roku Gdańska Manifa została zablokowana przez środowiska prawicowe. Dzięki ochronie policji nie doszło do bezpośredniej konfrontacji. Jednak już dzień po Manifie Stowarzyszenie „Waga” spotkało się z pierwszym atakiem. Z drzwi siedziby zerwana została skrzynka pocztowa, a na jej miejscu pojawiła się wlepka z hasłem „Przeciwko multikulturyzmowi i demokratycznej dyktaturze”. Po tej sytuacji na fanpage’u Stowarzyszenia zaczęły pojawiać się agresywne wpisy osób sympatyzujących z trójmiejskimi środowiskami narodowymi.

Zaledwie tydzień temu doszło do kolejnego ataku. W piątek nieznani sprawcy wybili szyby w drzwiach biura Stowarzyszenia i do środka wrzucili petardy powodujące zniszczenie części pomieszczenia. Na drzwiach pojawiły się napisy „Femi=Nazi” i „HWDP”. Narysowany został także krzyż celtycki, którym zwykle „podpisuje się” NOP. Na miejsce zdarzenia  policja przyjechała po godzinie. Według relacji jednej z trójmiejskich działaczek policjanci skwitowali zniszczenia słowami „A, feministki, to te co nienawidzą wszystkich mężczyzn”.

 

Sprawa nie odbiła się szerszym echem w lokalnych mediach. To niepokojące, że coraz częstsze ataki na organizacje działające na rzecz otwartości i różnorodności nie stają się tematem debaty publicznej. Dochodzimy do momentu, kiedy otwarta agresja wypiera dialog, a mediom, które powinny być opiniotwórcze, nie zależy na przerwaniu tej praktyki. Trójmiejskie środowiska narodowe stają się coraz bardziej agresywne. Czy powinniśmy zaczekać, aż temat da się lepiej sprzedać i zamiast o wybitych szybach usłyszymy o wybitych zębach?

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij