Miasto

Europa – sprawdzam!

Zapytaj europosła, co zrobił w Twojej sprawie! Zapraszamy w sobotę w Gościnniej Przystani przy ul. Gościnnej 1 i na Długim Targ przy Neptunie.

Czy wiesz, ilu polskich europosłów znajduje się w Parlamencie? Jesteśmy obywatelami Unii Europejskiej. Drogą wyborów udzieliliśmy mandatów urzędującym w Strasburgu oraz Brukseli deputowanym, by w naszym imieniu występowali na forum Parlamentu Europejskiego. Zapytaj europosła, co zrobił w Twojej sprawie! Zapraszamy na warsztaty i spotkanie w przestrzeni miejskiej.

13 kwietnia, sobota, godzina 13.00, Gościnna Przystań (ul. Gościnna 14) i Długi Targ przy Neptunie

Wstęp wolny!

13.00 WARSZTAT w Gościnnej Przystani (ul. Gościnna 14) – prosimy o zabranie komputerów!

Uczestnicy warsztatu odkryją, w jaki sposób można monitorować pracę eurodeputowanych. Do pracy posłużą dwie strony internetowe (www.europarl.europa.eu/portal/pl oraz http://www.votewatch.eu/), które staną się przewodnikiem po Parlamencie Europejskim i skłonią do zadawania pytań, wysuwania postulatów i żądań wobec europosłów. 

W trakcie trwania warsztatu zachęcać będziemy uczestników do zadania pytań, sformułowania żądań, lub – po prostu – wypowiedzenia się na temat, który jest dla nich ważny. Zebrane głosy, które nagramy do kamery, przedstawimy eurodeputowanym i domagać się będziemy od nich komentarza do każdej z wypowiedzi.

15.00 SPOTKANIE W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ – Zadaj pytania europosłom!

Będziemy czekać na Ciebie przy ul. Długi Targ pod Neptunem. 
Masz pytania do europosłów? Są sprawy, o których chcesz ich poinformować?
Problemy, które oczekujesz, że rozwiążą? Masz żądania, które powinni spełnić? Wyraź to, a my będziemy domagać się od rzetelnej odpowiedzi od europarlamentarzystów i umieścimy ją na stronie dziennikopinii.pl

EUROPA – SPRAWDZAM! to inicjatywa społeczna, której celem jest stworzenie bezpośredniego pomostu między obywatelami i politykami urzędującymi w Strasburgu oraz w Brukseli. Na ulicach polskich miast nagrywamy pytania i żądania obywateli, a potem domagamy się od europarlamentarzystów, by się do nich odnieśli. Filmy zawierające pytanie i odpowiedź umieszczamy na stronie internetowej www.dziennikopinii.pl, by pozostały jawne, szeroko dostępne oraz stanowiły materialny dowód powziętego przez polityka zobowiązania.

EUROPA – SPRAWDZAM! ma również na celu namawianie obywateli do kontrolowania poczynań eurodeputowanych poprzez dwa portale:

Portal www.europarl.europa.eu/portal/pl ma charakter informacyjny. Jego zawartość pozwala zaznajomić się z aktywnością posłów i posłanek na forum parlamentu – przeczytać zapytania, jakie wnieśli do izby, ich interpelacje i wystąpienia. Dzięki temu dowiemy się, czym konkretnie zajmuje się eurodeputowany, jakie obszary życia są w jego kompetencji i jak się odnosi do spraw, w których zabiera głos.

Portal www.votewatch.eu jest interaktywny i skupia się przede wszystkim na tym, jak dany poseł lub posłanka głosowali w kluczowych sprawach dla Unii Europejskiej, a więc również dla Polski. VoteWatch pozwala na założenie konta, dzięki któremu my także możemy wirtualnie głosować i porównać nasze preferencje z wyborami deputowanych. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij