Miasto

Etyka dokumentalisty

Warsztaty z reżyserką Agnieszką Arnold, w środę, 25 marca oraz pokaz najnowszego filmu twórczyni, "Moje obrazy są trochę szare".

Spotkanie z wybitną dokumentalistką, Agnieszką Arnold będzie krążyło wokół problematyki kodeksu etycznego dokumentalisty. Kwestia etycznej relacji między reżyserką a przedstawianymi przez nią postaciami to jeden z kluczowych problemów w autorskim kinie dokumentalnym zdaniem Agnieszki Arnold.

Reżyserka wielokrotnie poruszała tematy zapalne, rodzące kontrowersje w sferze publicznej i prowokujące wiele środowiskowych dyskusji, również o charakterze akademickim. Mierząc się z tematem Jedwabnego w Sąsiadach czy pokłosiem przemian po roku 1989 oraz profilem demokracji w Niepodległości bez cenzury, twórczyni starała się przywoływać wielość perspektyw, pierwszeństwo w formułowaniu sądów oddając postaciom swoich filmów.

Agnieszka Arnold koncentruje się w dużej mierze na bardziej skupionych, indywidualnych portretach swoich bohaterów i bohaterek. Pokazuje ich decyzje i działania na tle obyczajowo-gospodarczych przemian, przypisując im pewną sprawczość, ale również akcentując ich osobny status, jednostkową wartość ich dorobku. Niewątpliwie widać to w Buncie Janion czy w dokumencie przywołującym postać Stanisława Barei, reżysera Misia i wielu innych kultowych komedii PRL-u (Bareizm). Równie skomplikowany, a jednocześnie wnikliwy portret jednostkowej bohaterki kreśli Arnold w swoim najnowszym filmie Moje obrazy są trochę szare, który zostanie premierowo pokazany w ramach warsztatów.

Warsztaty „Etyka dokumentalisty” reżyserki Agnieszki Arnold wraz z pokazem filmu Moje obrazy są trochę szare odbędą się w środę, 25 marca o godzinie 18.30 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk.

Spotkanie adresowane jest głównie do studentów i studentek oraz doktorantów i doktorantek kierunków artystycznych, filmowych i humanistycznych. Uczestnictwo jest bezpłatne. Zapisy: [email protected]

Agnieszka Arnold – dokumentalistka, reporterka telewizyjna. Reżyserka szeregu filmów osadzonych w określonych realiach historycznych, w tym obrazujących doświadczenie Zagłady czy dokonujących rewizji PRL-u. Autorka m.in. głośnego filmu podejmującego temat Jedwabnego (Sąsiedzi) oraz portretów ikonicznych postaci polskiej kultury (Bareizm, Bunt Janion).

Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij