Miasto

Dziennikarze w depresji

„Newsweek” i „Wprost” postanowiły dobić czytelników poziomem polskiego dziennikarstwa. Komentarz Marcina Chałupki z Klubu KP w Trójmieście.

W Blue Monday, najbardziej depresyjnym dniu w roku, „Newsweek” i „Wprost” postanowiły dobić czytelników poziomem polskiego dziennikarstwa.

Oba tygodniki opublikowały 21 stycznia wywiady z Anną Fryczkowską, matką 16-letniego Stanisława, który 24 grudnia popełnił samobójstwo. Z rozmów czytelnicy otrzymują jasny i – zatrważająco nieprawdziwy – komunikat: używanie marihuany prowadzi do depresji, a w konsekwencji do odebrania sobie życia. „Newsweek” i „Wprost” dały w ten sposób popis braku dziennikarskiej odpowiedzialności i kolejny raz wywołały nierzetelną dyskusję na temat środków psychoaktywnych.

Merytoryczny poziom artykułów zapewne nie budziłby zdziwienia, gdyby opublikował je któryś z tabloidów. Od mediów, które uważają się za opiniotwórcze, oczekuje się jednak czegoś więcej. Tragiczna historia Stanisława i cierpienie jego matki zostały wykorzystane w najbardziej ohydny sposób. Ofiara została poniesiona, będzie teraz można do woli powoływać się na niesprawdzone „fakty” i nieść je na sztandarach bezsensownej wojny z narkotykami.

Czy sytuacja ekonomiczna prasy jest aż tak zła, że trzeba napędzać sprzedaż takimi sensacjami? Zapominając przy tym, że obowiązkiem dziennikarza jest konfrontowanie różnych opinii i poszukiwanie informacji o danym problemie w kilku źródłach. Wszystko po to, by obraz świata, jaki się przedstawia czytelnikowi, nie był jednostronny.

I tak w ciągu jednego dnia cofnęliśmy się o dekadę w debacie o substancjach psychoaktywnych i konsekwencjach ich zażywania.

Całość czytaj na łamach „Dziennika Opinii”

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Marcin Chałupka
Marcin Chałupka
Redaktor działu Narkopolityka
Absolwent filozofii oraz dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Absolwent kursu "Evidence-based Drug Policy" w Polskiej Akademii Nauk. Od 2009 do 2012 koordynował projekty Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście. Od 2013 w warszawskiej siedzibie Krytyki Politycznej współprowadzi projekt "East Drug Story".
Zamknij