Klub KP w Berlinie zaprasza na Polnischer Frühling / Polska Wiosna. Spotkanie "Dzień Kobiet dawniej i dziś": Kwiatkowska, Sadowska, Kurkiewicz.
7 maja, wtorek, godz. 19.00 Galeria SUPERMARKT, Brunnenstr. 64, Berlin
Pokaz filmu Dzień kobiet w reżyserii Maria Sadowska, (Polska 2012), 90 min., napisy niemieckie
Po filmie zapraszamy na debatę: Dzień Kobiet dawniej i dziś
Udział wezmą: Katarzyna Kwiatkowska, Maria Sadowska, Roman Kurkiewicz.
Prawa kobiet na świecie, to temat bez którego nie może się odbyć żaden projekt o charakterze społecznym czy też politycznym. Dzień Kobiet w Polsce do 1993 był obchodzony hucznie w hołdzie ofiarom walk o prawa kobiet. Dziś dzień kobiet ma charakter raczej symboliczny i manifestacje tego dnia mają charakter sprzeciwu wobec władzy. Czy to problematyka dostatecznie reprezentowana w sztuce zaangażowanej? Jak wygląda pozycja kobiet w europejskiej polityce i europejskim społeczeństwie? Jaką rolę kobiety odegrały w procesie transformacji? Wszystkie te pytania stanowią podstawę dyskusji towarzyszącej prezentacji filmu.
wstęp wolny
Roman Kurkiewicz
Dziennikarz, redaktor wielu mediów („Gazeta Wyborcza”, „Przekrój”, „Życie Warszawy”, telewizje, radia). Autor „Pod tytułem. Program o książkach i czytaniu” w Radiu TOK FM, felietonista „Przekroju” („Lewomyślnie”), wykładowca dziennikarstwa w Collegium Civitas i UW. Studiował filozofię. W latach 1979-89 związany z opozycją demokratyczną i niezależnym obiegiem wydawniczym. Od stycznia 2012 do końca września 2012 redaktor naczelny „Przekroju”. Ojciec trójki dzieci. Ateista, feminista, bilardzista.
Katarzyna Kwiatkowska
Aktorka filmowa i teatralna. W 1997 roku ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie. Odtwórczyni głównej roli w filmie Dzień Kobiet.
Maria Sadowska
Piosenkarka, kompozytorka, aranżerka, producentka, reżyserka. Autorka wielu teledysków. Ukończyła średnią szkołę muzyczną II stopnia im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu i rytmiki. W 2002 ukończyła Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Reżyserka i współautorka scenariusza do filmu Dzień Kobiet.
Klub Krytyki Politycznej w Berlinie
Polnischer Frühling / Polska Wiosna
Projekt Polnischer Frühling / Polska Wiosna tematycznie nawiązuje do okresu transformacji ustrojowej. To okres w którym artyści odegrali bardzo znaczącą rolę. Na projekt składają się trzy wydarzenia, których każde podporządkowane jest jednemu tematowi odgrywającemu ważną rolę zarówno w polskiej sztuce jak i w polskim życiu społecznym.
Tytuł projektu nawiązuje do polskiej tradycji sztuki zaangażowanej, która od stuleci stanowi katalizator problemów społecznych i politycznych. Polska Wiosna nawiązuje do wydarzeń ostatnich kilku lat na świecie, do niezadowolenia społecznego wyrażanego na ulicach miast. Sztuka jest również takim polem, w Polsce już od bardzo dawna.
Sztuka jest dla nas polityką w innym stanie skupienia, który to stan może generować niezwykle wartościowe narzędzia i praktyki dla zasadniczej zmiany społecznej, dzięki prezentacji dzieł i rozmowie o niej można więcej dowiedzieć się o polskim społeczeństwie.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego