Miasto

Co zrobiliśmy z naszą planetą?

GlobFest, czyli Tydzień Edukacji Globalnej kończymy pokazem filmu "Wiek głupoty" w sobotę, 22 listopada.

Co żeśmy najlepszego zrobili z naszą planetą?! – pyta w recenzji Wieku Głupoty Bartosz Żurawiecki. Film, będący połączeniem dokumentu i fantastyki, opowiada o dociekaniach człowieka, który w 2055 roku przebywa na zniszczonej kataklizmem Ziemi. Mężczyzna przegląda archiwalne materiały z przeszłości i zastanawia się, dlaczego nie powstrzymaliśmy zmian klimatycznych, kiedy jeszcze było to możliwe. Odpowiedzi szuka w całym stylu życia współczesnego człowieka, szczególnie zaś nastawionego na konsumpcję człowieka Zachodu.

 

 


W filmie znajdziemy wiele pomysłowo i niekiedy dowcipnie zrealizowanych animacji, które pokazują ewolucję gatunku ludzkiego, historię wojen o surowce, proporcje zużycia energii przez mieszkańców USA, Europy i krajów Globalnego Południa. Przygnębiającą wymowę swego filmu autorzy przełamują kilkoma portretami współczesnych Don Kichotów: Guya Piersa walczącego o budowę wiatraków (sic!) na terenie jednego ze szkockich hrabstw czy Fernanda Pareau, wieloletniego przewodnika górskiego z Chamonix, który sprzeciwia się rozbudowie tuneli pod Alpami. Film Franny Armstrong to kino powstałe ze szlachetnych pobudek, zaangażowane w dzieło odbudowy naszej zbiorowej świadomości. Nie unika demagogii, ale wydaje się ona w pełni usprawiedliwiona aktualnością stawianego problemu (opis dystrybutora).

 

 


Ochrona środowiska naturalnego już wiele lat temu przestała być zajęciem niewielkiej grupy zapalonych ekologów, a troska o naszą planetę na stałe wpisała się w główny nurt najważniejszych kwestii społeczno-politycznych. Czy chodzi o przyszłość fok w Morzu Śródziemnym, nosorożce w Afryce, żywność modyfikowaną genetycznie, odnawialne źródła energii czy efekt cieplarniany, odpowiedzialność za naszą planetę ponosimy wszyscy.  – komentuje Małgorzata Kopka z Fundacji im. Heinricha Bölla.

 

 


Wiek głupoty (The Age of Stupid) | Reżyseria: Franny Armstrong | Produkcja: Wielka Brytania 2009 | Czas: 89 min.

 

 


Projekcja filmu Wiek głupoty w ramach GlobFest – Tygodnia Edukacji Globalnej – odbędzie się w sobotę, 22 listopada o godz.16:30 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk. Wstęp wolny.

 

Projekcja filmu odbywa się w ramach GlobFest – obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej – których organizatorem jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.

Globfest – Tydzień Edukacji Globalnej odbywa się w toku projektu Zrównoważony rozwój. Akcja: Animacja! współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014r.  

 


Wydarzenie realizowane jest również w ramach projektu Stacje pogody (www.globalweatherstations.com) przy wsparciu finansowym z Programu Kultura Unii Europejskiej.

   

 

 

 

 

           

 

 

 

 

   

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij