Miasto

Bunt cipek

"Bunt Cipek, czyli gdzie i z czego wolno szydzić?" to tytuł kolejnego seminarium dr Huberta Bilewicza, 28 listopada w Świetlicy KP w Trójmieście.

Sztuka ma władzę. Jej oddziaływania nie sposób zamknąć w klatce estetyki. Już Majakowski mawiał, że nie tyle jest zwierciadłem rzeczywistości, co młotem mającym ją skutecznie przekształcać. Cykl seminariów (PRZE)MOC SZTUKI za cel stawia przyjrzenie się takim gestom. Podczas spotkań poddana analizie zostanie performatywna moc sztuki poprzez spojrzenie na nią w perspektywie polityczności, a zatem zakwestionowanie zarazem jej estetyczność i etyczność.

Drugie z trzech seminariów dr Huberta Bilewicza pod tytułem BUNT CIPEK, czyli gdzie i z czego wolno szydzić? odbędzie się z udziałem dr Moniki Popow (UG), dr Agnieszka Ziętek (UMCS).

Parodia, groteska, szyderstwo należą do klasycznego repertuaru strategii artystycznych. Obszary współczesnych prowokacji wydają się już właściwie bezgraniczne… Naszą uwagę skupimy na ich obrazoburczym, krytycznym bądź emancypacyjnym charakterze oraz kulturowych mechanizmach reglamentacji owych gestów. Będziemy mówić o Guerilla Girls i Pussy Riot, artystkach i artystach, buntowniczkach i kontestatorach, gestach artystycznych i politycznych, zbrodni i karze…

Seminarium BUNT CIPEK, czyli gdzie i z czego wolno szydzić? odbędzie się w czwartek, 28 listopada o godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk. Wstęp wolny.

Kolejne spotkania w ramach cyklu (PRZE)MOC SZTUKI, to seminarium pt. CHUJART, czyli co dla kogo jest artystyczną świętością? z gośćmi – dr Zbigniew Mańkowski (ASP Gdańsk), dr Sławomirem Lipnickim (ASP Gdańsk), które odbędzie się w czwartek, 5 grudnia 2013.

Pierwsze seminarium cyklu (Prze)moc sztuki Niechciane pomniki, czyli co i jak upamiętniać? odbyło się 21 listopada.  

dr Hubert Bilewicz – historyk sztuki, nauczyciel akademicki. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Zajmuje się historią sztuki nowoczesnej, architektury i dizajnu oraz gender studies. Autor wielu artykułów naukowych, redaktor książki oraz współautor podręcznika sztuki.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij