Miasto

BIO ART – symbiotyczna przyszłość

Seminarium prof. Grzegorza Klaman poświęcone Sztuce Czasu Współczesnego w czwartek, 15 maja o godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.


 

 

Najbliższe spotkanie zatytułowane BIO ART – symbiotyczna przyszłość odnosić się będzie do sztuki biologicznych bytów, sztuki nie ludzkiej i sztuki symbiotycznej.

 


Cykl czterech seminariów ma na celu prześledzenie kilku wybijających się wątków dotyczących funkcji sztuki społecznie zaangażowanej i krytycznej. Niegasnące konflikty i nieporozumienia – lub też narastający opór i niechęć – wywoływane przez różnorodne gesty artystyczne wydają się więzić nas w pętli narastającej społecznej agresji. Zerwanie komunikacji, zmieszanie pojęć i języka w niebezpieczny sposób uwalnia lęki i uprzedzenia. Przepracowane w burzliwych latach 90-tych spory ideologiczne nie wygasły i wracają ze zdwojoną siłą. Dekada względnego spokoju okazała się pozorem konsensusu kulturowego i ponownie dzisiaj potrzebujemy krytycznego wglądu i wysiłku przywracającego nam sferę publiczną.

 

Sztuka jest niezbywalnym składnikiem naszego życia i zarówno artyści jak i politycy ponosimy odpowiedzialność za jakość performatyki społecznej, sztuka często ma większą siłę oddziaływania od politycznych normatywów lecz jest też niezwykle wrażliwa i podatna na zawłaszczenie i deformację – mówi prof. Grzegorz Klaman. Liczę, że te spotkania staną się jeszcze jedną składową i kolejnym narzędziem do weryfikacji i przewartościowania materiałów, do pogłębionej publikacji na temat sztuki krytycznej w Polsce – dodaje.  

 


Gośćmi seminarium będę artyści i kuratorzy, którzy w istotny sposób mieli wpływ na przebieg debaty dotyczącej roli artysty jego praw i odpowiedzialności w przestrzeni wspólnej, wywołali swoim działaniem kontrowersje lub spory ideologiczne przewartościowujące zastane status quo.

 


Seminarium Sztuka Czasu Współczesnego prof. Grzegorza Klamana pt. BIO ART – symbiotyczna przyszłość odbędzie się w czwartek, 15 maja o godz. 19.00 w Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk.

 


Kolejne i ostatnie już seminarium prof. Grzegorza Klamana zaplanowane jest na:

5 czerwca, Ruiny transformacji, gość: Staszek Ruksza, Galeria Kronika w Bytomiu.


Poprzednie spotkania w ramach seminarium odbyły się: 20 marca Mięso – ciało – klon; 17 kwietnia Agorafobia kontra agora filia;

 

 

Seminarium Sztuka Czasu Współczesnego odbywa się w ramach cyklu Uniwersytetu Krytycznego dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska.

 

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij