Miasto

Baba Polskiego Kina – Jakubowska. Od nowa

Spotkanie autorskie z Moniką Talarczyk-Gubałą wokół jej książki Wanda Jakubowska. Od nowa we wtorek, 5 maja o godz. 19.00 w KP.

Wanda Jakubowska. Od nowa to błyskotliwa monografia jednej z najciekawszych postaci powojennego kina, powszechnie odbieranej jednak głównie jako „babochłop w oficerkach”, a zarazem reżyserka zaledwie dwóch filmów: Ostatniego etapu i Króla Maciusia I. Tymczasem, jak pokazuje Monika Talarczyk-Gubała, dorobek twórczyni jest bardziej złożony i zagadkowy, a o jego charakterze wiele mówią także filmy niezrealizowane (choćby widowiskowa adaptacja Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej).

 

Wanda Jakubowska figuruje w najważniejszych światowych leksykonach kina. Obok Agnieszki Holland jest polską reżyserką najczęściej przytaczaną przez anglojęzycznych krytyków i badaczy. Tworzyła zręby pierwszych powojennych zespołów filmowych. Wokół jej życia i twórczości narosło w kraju wiele mitów. Czy była nieudolną wykładowczynią, która niemal odwiodła Marka Koterskiego od wykonywania zawodu? Czy była lesbijką, która kompensowała we współpracy ze zjawiskowymi aktorkami swoje fascynacje kobietami? Czy popadała w filmową rutynę i realizowała filmy anachroniczne, a może jednak jej kino należy uznać za przełomowe? Czy można ją faktycznie określić mianem feministki?

 

Spotkanie autorskie z Moniką Talarczyk-Gubałą, które poprowadzi Julia Gierczak, odbędzie się we wtorek, 5 maja o godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk. Wstęp wolny.

 

Podczas spotkania książka Wanda Jakubowska. Od nowa będzie dostępna w promocyjnej cenie.

 

Monika Talarczyk-Gubała – dr hab., historyczka kina, krytyczka filmowa, badaczka kina kobiet w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Pracuje w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego. Autorka monografii PRL się śmieje! Polska komedia filmowa 1945-1989, Wszystko o Ewie. Filmy Barbary Sass a kino kobiet w II połowie XX wieku oraz zbioru esejów Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii, uhonorowanego w 2014 roku Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Julia Gierczak – doktorantka FSD UG, filmoznawczyni, redaktorka pisma „Panoptikum”, autorka kilkunastu tekstów o kinie i licznych wystąpień konferencyjnych, animatorka kultury związana z Krytyką Polityczną.

 

Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij