Miasto

Artur Domosławski o Amazonii

Pokaz filmu dokumentalnego "Płacz lasów" oraz debata z Arturem Domosławskim odbędą się w IKM w Gdańsku, w czwartek 28 sierpnia o godz. 18.00.

Pokaz filmu dokumentalnego „Płacz lasów” oraz debata z Arturem Domosławskim odbędą się w IKM w Gdańsku, w czwartek 28 sierpnia o godz. 18.00.

Jak nasze codzienne wybory wpływają na całą planetę i dlaczego zawsze warto wiedzieć kogo wspieramy swoimi pieniędzmi robiąc zakupy, rozmawiać będziemy w kontekście Amazonii. Odległe geograficznie miejsce jest nam bardzo bliskie przy codziennych zakupach, bo wiele rzeczy znajdujących się wokół nas jest efektem niszczenia „zielonych płuc świata”. Gospodarcze, społeczne i ekologiczne skutki wycinania lasów tropikalnych będą tematem spotkania z reporterem Arturem Domosławskim, autorem książki „Śmierć w Amazonii. Nowe eldorado i jego ofiary” prowadzonego przez Marcina Gerwina.

Artur Domosławski kroczy śladami tajemniczych zabójstw ludzi zaangażowanych w obronę niszczonego środowiska naturalnego i praw lokalnej ludności w Ameryce Południowej. Kto stoi za zabójstwami? Czy zwyczajni ludzie, którzy po prostu bronią swojej ziemi, maja szanse w zderzeniu z międzynarodowymi korporacjami i przekupionymi władzami? Fragment opisu książki ze strony wydawnictwa Wielka Litera.

O książce „Śmierć w Amazonii. Nowe eldorado i jego ofiary”. Ta książka opowiada o sprawach, o których powinniśmy chcieć jak najwięcej wiedzieć. Wierzę, że taka wiedza pomaga zmieniać świat na lepsze. Na świat, w którym chcielibyśmy żyć. Wprawdzie ta wiedza przysporzy nam moralnych dylematów, ale dzięki niej mamy szansę podejmowania świadomych decyzji. Wyobrażacie sobie, co by się stało, gdyby dzięki wspólnej odmowie jakiś koncern poniósłby ogromne straty? My konsumenci mamy ogromną siłę. Warto wykorzystać ją, żeby zrobić coś dobrego. Janina Ochojska

Artur Domosławski – reporter i publicysta „Polityki“, w latach 1991-2011 w „Gazecie Wyborczej”. Pisze przede wszystkim o krajach globalnego Południa: Ameryce Łacińskiej, Afryce, Bliskim Wschodzie. Napisał kilka książek: „Chrystus bez karabinu” (1999), „Świat nie na sprzedaż“ (2002), „Gorączka latynoamerykańska” (2004), „Ameryka zbuntowana” (2007), „Kapuściński non-fiction” (2010), „Śmierć w Amazonii. Nowe eldorado i jego ofiary” (2013). Laureat licznych nagród oraz stypendysta prestiżowych uczelni.

Marcin Gerwin – z wykształcenia politolog, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju. Tematem jego doktoratu była „Idea i praktyka kształtowania zrównoważonego rozwoju jako wyzwanie współczesnych przemian globalnych”. Współzałożyciel Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, autor książki „Żywność i demokracja”.

Pokaz filmu Płaczący las oraz debata z Arturem Domosławskim zatytułowaną Śmierć w Amazonii. Kim są ofiary nowe eldorado?, gdzie poruszone zostaną społeczne, gospodarcze i ekologiczne skutki wycinania lasów tropikalnych, odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku (Długi Targ 39/40, Gdańsk). Spotkanie zaplanowano na czwartek, 28 sierpnia o godz. 18.00. Wpisuje się ono w tematykę festiwalu Sambafest. Wstęp wolny.

Organizatorami pokazu filmu oraz debaty jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście w partnerstwie z Instytutem Kultury Miejskiej i Sambafest. Wydarzenie jest częścią cyklu Kino Zaangażowane realizowanego przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij