Miasto

Anarchistki hiszpańskiej rewolucji

Pokaz filmu Anarchistki opisujący walkę hiszpańskich kobiet podczas wojny domowej we wtorek, 15 kwietnia, o godz. 18.00 w Świetlicy KP w Trójmieście.

 




Hiszpańskie kobiety przegrały wojnę domową, i to nie tylko te, które opowiedziały się po stronie republikańskiej. Wszystkie kobiety! Bo za dyktatury Franco zostały zredukowane do roli „Aniołów ogniska domowego”. Wtłoczenie w bezalternatywną rolę żony i matki na wiele lat określiło ich miejsce w społeczeństwie.

 


Film przedstawia krótka historia i działalność niezwykłej kobiecej organizacji anarchistycznej, powstałej w 1936 roku i skupiającej w swoich szeregach nawet 20.000 kobiet. Aktywistki na czele z Lucią Sanchez Saornil walczyły o liczne prawa socjalne i równouprawnienie kobiet. Ich feminizm, praca u podstaw i żywiołowa partycypacja trafiły na mur w postaci dyktatury generała Franco.

 

 


Opis filmu:

Rok 1936, trwa hiszpańska wojna domowa. Maria (Ariadna Gil), młoda zakonnica uciekając przed prześladowaniami znajduje schronienie w burdelu. Wraz z poznaną tam Charo (Loles Leon) przyłącza się do grupy anarchistek walczących o wyzwolenie kobiet. Podróż przez ogarniętą wojną Hiszpanię otwiera Marii oczy na okrucieństwa świata i zmusza do zrewidowania idealistycznych poglądów. „Anarchistki” to nie pozbawiona poczucia humoru opowieść o budzeniu się feministycznej świadomości.

 


Film Anarchistki, reż. Vincente Aranda. 122’ 1996 – Belgia, Hiszpania, Włochy.

 


Pokaz filmu Anarchistki w cyklu Rewolucja kobiet odbędzie się we wtorek, 15 kwietnia o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk. Wstęp wolny.

 

 


Plan kolejnych spotkań z cyklu Rewolucja kobiet budujących rewolucyjne herstory: 

 

13 maja, godz. 18.00 Dyliżansem, pociągiem, a może rowerem? Podróż do emancypacji
Działalność sufrażystek wyzwoliła w kobietach chęć poznawania i zdobywania świata. W 1889 r. wydano pierwszy poradnik dla kobiet udających się w podróż autorstwa Lillias Campbell Davidson, założycielki Lady Cyclists’ Association.

 

10 czerwca, godz. 18.00 Niepokorne damy średniowiecza
Wanda co nie chciała Niemca? Joanna d’Arc? Było ich znacznie więcej: skandynawska królowa Małgorzata I i Elżbieta Luksemburska, co Polaka nie chciała… Opowieść o kilku znaczących kobietach żyjących w epoce średniowiecza.

 

Pierwsze seminarium z cyklu Rewolucja kobiet odbyło się 11 marca: Emma Goldman (1869-1940) i Voltairine de Cleyre (1866-1912): poetycka rewolta na rzecz wolności i sprawiedliwości.

 

Spotkanie poświęcone  hiszpańskim rewolucjonistkom odbyło się 8 kwietnia Mujeres Libres – hiszpańskie kobiety na społecznych barykadach.

 


Rewolucja kobiet jest częścią projektu Demokracja 4.0 współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

 

 

 


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij