Szkoleniem dla osób pracujących z młodzieżą.
„Zrównoważony rozwój – czy jest to jeszcze możliwe? Jak uczyć o ekologii i zasobach naturalnych ziemi? Chcesz dowiedzieć się więcej – dołącz do Akademii Animacji Zrównoważonego Rozwoju. Uczymy o ekologii w rozumieniu globalnym osoby, które pracują z młodzieżą. Akademia Animacji Zrównoważonego Rozwoju składa się z dwóch części: pierwsza to uczestnictwo w szkoleniu obejmującym 32 godziny dydaktyczne, druga to samodzielne przeprowadzenie warsztatu dla młodzieży” – to treść ogłoszenia, na które odpowiedziało kilkudziesięciu nauczycieli w województwie pomorskim.
Zajęcia Akademii Animacji Zrównoważonego Rozwoju w Słupsku odbyły w dniach 6-7 lutego oraz 5-6 marca 2016. Przeszkolonych zostało trzynaście nauczycielek i nauczycieli, którzy przeprowadzili zajęcia praktyczne z dwustu siedemdziesięcioma uczennicami i uczniami. Dodatkowo sto osiemdziesiąt osób przeszkoliło dziesięciu kursantów Akademii Animacji Zrównoważonego Rozwoju, które odbyły się w Kartuzach i Gdańsku.
Uczestnikom i uczestniczkom Akademii Animacji Zrównoważonego Rozwoju przekazana została wiedza z zakresu edukacji globalnej i zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo dzięki dramie wzmocnione zostały kompetencje trenerskie uczestników.
Treści programowe Akademii Animacji Zrównoważonego Rozwoju:
Zrównoważony rozwój – scenariusze do wykorzystania w pracy z młodzieżą.
Miasto przyjazne dla klimatu – jakie rozwiązania można wprowadzić na poziomie miasta, by zmniejszyć jego wpływ na klimat.
Globalne wyzwania w XXI wieku: dostęp do wody, zasobów naturalnych, żywności.
Krytyczne koncepcje rozwoju, perspektywa postkolonialna, krytyczna edukacja globalna, zmiany klimatyczne.
Drama w edukacji. Istota i filozofia dramy.
Elementy Teatru Forum w pracy nad zmianą społeczną.
Skuteczny warsztat w służbie zmiany społecznej. Budowa warsztatu oraz trwałość postawy i jej zmiana.
Technika oparta na doświadczaniu jako skuteczne narzędzie kształtowania postaw.
Informacja o prowadzących:
Dr Marcin Gerwin – specjalista ds. zrównoważonego rozwoju, pedagog. Doktoryzował się tematem „Idea i praktyka kształtowania zrównoważonego rozwoju jako wyzwanie współczesnych przemian globalnych”. Współzałożyciel Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej.
Jarosław Rebeliński – teatrolog, kierownik Teatru w Gdańskim Archipelagu Kultury, edukator dramy. Wykładowca w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej. Realizator autorskich projektów teatralnych, w tym edukacja poprzez teatr, warsztaty dramy dla pedagogów.
Katarzyna Dułak – trenerka specjalizująca się w technice opartej na doświadczaniu. Doktorantka w SWPS. Od 2006 roku tworzy i realizuje programy edukacji opartej na doświadczaniu dla młodzieży i osób dorosłych.
Krzysztof Wiatr – certyfikowany trener, członek zespołu trenerskiego Polskiej Akcji Humanitarnej. Uczestnik programu GLEN w Ugandzie. Prowadził szkolenia multiplikatorów edukacji globalnej. Autor publikacji do edukacji przedszkolnej oraz współautor gry planszowej Globalni reporterzy: Misja Afryka Wschodnia.
Akademia Animacji Zrównoważonego Rozwoju skierowana była do osób pracujących z młodzieżą, które chcą skutecznie uczyć o ekologii. Projekt zakładała, że po zakończeniu szkoleń każda osoba biorąca udział w Akademii przeprowadzi co najmniej dwie godziny dydaktyczne zajęć z zakresu zrównoważonego rozwoju dla minimum 16 osobowej grupy młodzieży.
Znajdź nas na Facebook – Akademia Animacji Zrównoważonego Rozwoju
Akademia Animacji Zrównoważonego Rozwoju realizowana jest przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Trójmieście w ramach projektu współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.