Miasto

Akademia Animacji Zrównoważnego Rozwoju w Słupsku

Akademia Animacji Zrównoważonego Rozwoju rozpocznie się w Słupsku 6 lutego. Nabór jeszcze trwa.

Akademia Animacji Zrównoważonego Rozwoju to czterodniowe szkolenie, które w lutym rozpocznie się w Słupku.

Kurs został pomyślany w taki sposób, by kształcił w pedagogach i pedagożkach kompetencje niezbędne do skutecznego szerzenia idei zrównoważonego rozwoju wśród młodzieży. Składa się on z dwóch części: pierwsza to uczestnictwo w czterodniowym szkoleniu obejmującym 32 godziny dydaktyczne, druga to samodzielne przeprowadzenie warsztatu dla młodzieży.

Zajęcia w ramach Akademii AnimacjiZrównoważonego Rozwoju poprowadzą w sumie cztery osoby, posiadające wiedzę ekspercką i praktyczną. Program szkoleń zawiera nie tylko treści dotyczące edukacji globalnej i zrównoważonego rozwoju, jest też pełen rozbudowanych części rozwijających kompetencje trenerskie, w tym posługiwanie się technikami dramy oraz metodami opartymi na doświadczaniu.

Treści programowe Akademii Animacji Zrównoważonego Rozwoju:

• Misja: zrównoważony rozwój. Przykłady akcji społecznych i scenariuszy do wykorzystania w pracy z młodzieżą.
• Miasto przyjazne dla klimatu – jakie rozwiązania można wprowadzić na poziomie miasta, by zmniejszyć jego wpływ na klimat?
• Permakultura – metoda projektowania ekologicznych siedzib ludzi.
• Jak tworzyć poczucie współodpowiedzialności za otaczającą nas rzeczywistość?
• Globalne wyzwania w XXI wieku: dostęp do wody, zasobów naturalnych, żywności.
• Krytyczne koncepcje rozwoju, perspektywa postkolonialna, krytyczna edukacja globalna, zmiany klimatyczne.
• Drama w edukacji. Istota i filozofia dramy.
• Podstawowe techniki dramowe: pozy, rzeźby, stop-klatki, gorące krzesło, technika płaszcza eksperta.
• Drama problemowa – scenki.
• Elementy Teatru Forum w pracy nad zmianą społeczną.
• Skuteczny warsztat w służbie zmiany społecznej. Budowa warsztatu.
• Trwałość postawy i jej zmiana.
• Technika oparta na doświadczaniu jako skuteczne narzędzie kształtowania postaw.

Informacja o prowadzących:

Dr Marcin Gerwinspecjalista ds. zrównoważonego rozwoju, pedagog. Doktoryzował się tematem „Idea i praktyka kształtowania zrównoważonego rozwoju jako wyzwanie współczesnych przemian globalnych”. Współzałożyciel Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej.

Jarosław Rebelińskiteatrolog, kierownik Teatru w Gdańskim Archipelagu Kultury, edukator dramy. Wykładowca w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej. Realizator autorskich projektów teatralnych, w tym edukacja poprzez teatr, warsztaty dramy dla pedagogów.

Katarzyna Dułak –  trenerka specjalizująca się w technice opartej na doświadczaniu. Doktorantka w SWPS. Od 2006 roku tworzy i realizuje programy edukacji opartej na doświadczaniu dla młodzieży i osób dorosłych.

Krzysztof Wiatr – certyfikowany trener, członek zespołu trenerskiego Polskiej Akcji Humanitarnej. Uczestnik programu GLEN w Ugandzie. Prowadził szkolenia multiplikatorów edukacji globalnej. Autor publikacji do edukacji przedszkolnej oraz współautor gry planszowej „Globalni reporterzy: Misja Afryka Wschodnia”.

Akademia Animacji Zrównoważonego Rozwoju skierowana jest do osób pracujących z młodzieżą w Słupsku i okolicznych miejscowości. Projekt zakłada, że po zakończeniu szkoleń każda osoba biorąca udział w Akademii przeprowadzi co najmniej dwie godziny dydaktyczne zajęć z zakresu zrównoważonego rozwoju dla minimum 16 osobowej grupy młodzieży. Organizacja zajęć z młodzieżą leży po stronie uczestnika Akademii.

Organizator zapewnia materiały szkoleniowe. Szkolenie odbędzie się w Słupsku.

Uwaga! Nabór na kurs trwa – prosimy o zgłaszanie uczestnictwa poprzez wypełnienie formularza na stronie http://goo.gl/forms/Fj6kJG7qpI

W razie „problemów” związanych w wypełnieniem formularza prosimy kierować zgłoszenia i wszelkie pytania na adres: [email protected]

O przyjęciu na kurs zadecyduje wynik analizy formularzy, w tym motywacji osób zgłaszających się.

 

Akademia Animacji Zrównoważonego Rozwoju realizowana jest przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Trójmieście w ramach projektu współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij