Miasto

A co Ty poświęcisz dla ratowania planety?

Projekcja "Recepty na klęskę", filmu o nietypowym eksperymencie w reżyserii Johna Webstera, odbędzie się we wtorek, 18 listopada.

 

Czy możemy poświęcić wygodny styl życia dla ratowania planety? Ile jesteśmy w stanie zrobić sami, nie zrzucając odpowiedzialności na innych? Film Recepta na klęskę jest dokumentalnym zapisem rocznego eksperymentu, który diametralnie zmienia życie pewnej rodziny. John Webster przeprowadza desperacką naradę z najbliższymi i podejmuje decyzję, że przez rok on i jego rodzina będą żyć w taki sposób, by przyczyniać się do jak najniższej emisji dwutlenku węgla. Czy udaje im się? Jak zmienia się ich życie?

 

 


Na początek muszą pożegnać się z wygodą i komfortem. Websterowie eliminują ze swego życia ropę naftową i jej pochodne. Koniec z samochodem i plastikiem – obwieszcza zapalony do pomysłu ojciec. Rodzina przechodzi więc na transport publiczny, zamiast auta korzysta z autobusu, zamiast trujących atmosferę samolotów wybiera kolej. Nie trzeba długo czekać na emocjonalne skutki nowego sposobu życia. Rodzinne szczęście zostaje rzucone na szalę – znika sielanka, gromadzą się chmury. Dorośli wszczynają utarczki: o używanie plastikowych torebek, o stosowanie pasty do zębów potajemnie kupowanej dla dzieci przez żonę Johna (preparatu z soli i sody nie są w stanie używać), o skalę całego przedsięwzięcia. Sam John Webster z czasem zaczyna przypominać inkwizytora polującego na czarownice.

 

 


Eksperyment ma jednak swoje bardzo dobre strony. Nowa „dieta” naprawdę służy otoczeniu, a ponadto, wraz ze zniknięciem wyręczających ze wszystkiego maszyn w życiu Websterów pojawia się zupełnie nowa wartośćwspólnie spędzany czas i bliskość, o której istnieniu wszyscy jakoś zapomnieli. Jednocześnie „Recepta na klęskę” w bardzo uczciwy sposób pokazuje, jak wysoka bywa cena zmiany stylu życia.

 

 


Recepta na klęskę (Katastrofin aineksia) | Reżyseria: John Webster | Produkcja: Finlandia 2008, 85 min.

 

 


Projekcja filmu Recepta na klęskę w ramach GlobFest – Tygodnia Edukacji Globalnej – odbędzie się we wtorek, 18 listopada o godz.19:30 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach GlobFest jest bezpłatny.

 

 


Projekcja filmu odbywa się w ramach GlobFest – obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej. Jest organizowana przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Trójmieście w ramach projektu Zrównoważony rozwój. Akcja: Animacja! współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014r.   

 


Wydarzenie realizowane jest również w ramach projektu Stacje pogody (www.globalweatherstations.com) przy wsparciu finansowym z Programu Kultura Unii Europejskiej.

 

 

   

 

 

 

 

           

 

 

 

 

   

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij