Krzysztof Tomasik

Wygrzebane: Wydmuch ’83, czyli zwalczany Łysiak

O Waldemarze Łysiaku napisano już tak dużo, że pisać jeszcze więcej niemal nie wypada, tym bardziej, że właściwie nie wiadomo, co można o nim jeszcze powiedzieć nowego. Przypomnę więc tylko: stosunkowo młody, bo trzydziestodziewięcioletni autor, wydał ni mniej, ni więcej niż dwanaście książek […]. Jego werwa polemiczna znana jest czytelnikom wszystkich chyba tygodników, twarz – większości telewidzów, poglądy na najrozmaitsze sprawy, od publicznych po prywatne, prezentowane były w dziesiątkach przeprowadzonych z nim wywiadów.  

Marek Wydmuch (1949-1987) – krytyk literacki, publicysta, pisarz. Członek redakcji warszawskiej “Kultury”, publikował także w “Nowych Książkach”, “Literaturze na Świecie”, “Kobiecie i Życiu”. Autor monografii Tomasza Manna (1979) i Franza Kafki (1982). W 1975 r. ukazała się jego książka “Gra ze strachem” omawiająca literacką historię horroru. 

Fragment recenzji drugiego wydania debiutanckiej powieści Łysiaka – “Kolebka”, tygodnik “Kobieta i Życie”, październik 1983. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij