Krzysztof Tomasik

Wygrzebane: Weychert ’08, czyli wegetarianin

Od 10 dni nie jadam zupełnie mięsa. Radzę to całej mojej rodzinie. Trzeba tylko b. urozmaicać jedzenie. B. dobrze mi to robi. Po obiedzie nie czuję przeciążenia i znużenia. Nie jadam zup, stołuję się w jarskiej kuchni i chcę to sobie wdrożyć raz na zawsze. Do mięsa, b. prędko odczuwa się wstręt. Jest widać coś w naszej naturze, co się opiera mięsożerstwu. Oddziaływa to cudownie na estetykę i sprawia, że człowiek z tym starym przesądem jadania mięsa walcząc ma duże zadowolenie. 

Edmund Weychert (1878-1917) – aktor teatralny okresu Młodej Polski. Chociaż zmarł przedwcześnie, został uznany za wybitnego, zalicza się go do przedstawicieli awangardy polskiego aktorstwa początku XX wieku. Występował w Krakowie i Warszawie. Za jego życiową rolę uważany jest Heliogabal z „Irydionu” Krasińskiego, w przedstawieniu inaugurującym działalność Teatru Polskiego w Warszawie w 1913 roku. 

List Weycherta do matki Stefanii datowany 10 X 1908, opublikowany w “Pamiętniku Teatralnym” (1978). 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij