Krzysztof Tomasik

Wygrzebane: Suchocka ’96, czyli potrzebny kierowca

Leciałam ostatnio do Krakowa jednym samolotem z prezydentową Kwaśniewską, sympatycznie zresztą ze sobą porozmawiałyśmy.

[…] jakaś forma pomocy powinna być zorganizowana dla byłych premierów. To przecież bardzo znane twarze. Leciałam ostatnio do Krakowa jednym samolotem z prezydentową Kwaśniewską, sympatycznie zresztą ze sobą porozmawiałyśmy, bo się znamy. Na żonę prezydenta – co zrozumiałe – czekało na płycie lotniska kilka samochodów. Na mnie nie czekał żaden, a jechałyśmy na tę samą konferencję. Wyraźnie widziałam, że było to żenujące dla pani Kwaśniewskiej. Jeden z wicewojewodów wyczuł ową niezręczność i zaproponował mi podwiezienie. To tylko przykład, że trzeba to jakoś zorganizować, oczywiście nie przez zapewnienie stałej ochrony. W Polsce nie obowiązują jeszcze zachodnie standardy w służbie państwowej.

Hanna Suchocka (ur. 1946) – prawniczka i polityczka. Od 1968 roku działaczka Stronnictwa Demokratycznego, od 1991 – Unii Demokratycznej, (potem Unii Wolności). Posłanka w latach 1980-85 i 1989-2001. Pierwsza kobieta sprawująca w Polsce urząd premiera (1992-93). W latach 2001-2013 była ambasadorką RP w Watykanie.

Fragment wypowiedzi do tekstu „Nie chciałam być suchą panią premier” dla magazynu „Pani”, 1996.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij