Krzysztof Tomasik

Wygrzebane: Kijowski ’71 czyli pogrzeb Dąbrowskiej

„Napisałem kiedyś książeczkę o [Marii] Dąbrowskiej, z której pisarka była okropnie niezadowolona. Złościła się na mnie, a jak mi ktoś opowiadał – [Wojciech] Żukrowski jeszcze ją podjudzał. Przykro mi było i na pogrzeb poleciałem jakby z przeświadczenia przymusu. Kiedy usłyszałem, jak mistrz ceremonii, ówczesny dyrektor ministerstwa kultury, woła, że mu tak trzeba młodych literatów, ja, myśląc, że chodzi o niesienie trumny, podskoczyłem żwawo. I wetknięto mi w rękę poduszkę z jakimś mizernym orderem. Szedłem w kondukcie, paląc się ze wstydu i myśląc, że przecież nie jestem już młodym literatem. I zobaczyłem zaraz w tłumie Kazimierza Wykę, który pokiwał mi głową jakby z politowaniem”.

Andrzej Kijowski (1928–1985) – pisarz, felietonista, krytyk literacki. Wieloletni redaktor „Twórczości”, gdzie publikował Kroniki Dedala. Autor scenariuszy filmowych, m.in. do Wesela (1972) Andrzeja Wajdy i Szyfrów (1966) Wojciecha J. Hasa.

 

Fragment Dziennika, maj 1971.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij