Krzysztof Tomasik

Wygrzebane: Kijowski ’71 czyli pogrzeb Dąbrowskiej

„Napisałem kiedyś książeczkę o [Marii] Dąbrowskiej, z której pisarka była okropnie niezadowolona. Złościła się na mnie, a jak mi ktoś opowiadał – [Wojciech] Żukrowski jeszcze ją podjudzał. Przykro mi było i na pogrzeb poleciałem jakby z przeświadczenia przymusu. Kiedy usłyszałem, jak mistrz ceremonii, ówczesny dyrektor ministerstwa kultury, woła, że mu tak trzeba młodych literatów, ja, myśląc, że chodzi o niesienie trumny, podskoczyłem żwawo. I wetknięto mi w rękę poduszkę z jakimś mizernym orderem. Szedłem w kondukcie, paląc się ze wstydu i myśląc, że przecież nie jestem już młodym literatem. I zobaczyłem zaraz w tłumie Kazimierza Wykę, który pokiwał mi głową jakby z politowaniem”.

Andrzej Kijowski (1928–1985) – pisarz, felietonista, krytyk literacki. Wieloletni redaktor „Twórczości”, gdzie publikował Kroniki Dedala. Autor scenariuszy filmowych, m.in. do Wesela (1972) Andrzeja Wajdy i Szyfrów (1966) Wojciecha J. Hasa.

 

Fragment Dziennika, maj 1971.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij