Krzysztof Tomasik

Wygrzebane: Czytelnik ’74, czyli gender

Mój siedmioletni syn ma koleżankę – rówieśnicę, towarzyszkę swoich domowych popołudniowych zabaw. Przypatruję się czasem ich zabawom. Któregoś dnia bawili się w dom. Ona była matką i żoną, on ojcem i mężem. Zauważyłem, że „rano”, po ceremonii „śniadania” i „pożegnań” młoda osóbka wędruje w drugi kąt pokoju („idzie do pracy”), a mój syn zajmuje się jakąś krzątaniną przy misiu, coś trzepie, miesza, mruczy.

– Nie idziesz do pracy? – spytałem.

– Nie, przygotowuję obiad – powiedział rzeczowo. 

– A w ogóle pracujesz?

– Nie, Ania pracuje, więc nie ma kto zająć się dzieckiem – powiedział, wskazując na misia, który pełnił widać funkcję syna. – Na razie muszę więc być z dzieckiem – dodał z westchnieniem. 

Powiedziałem o tej zabawie swojej żonie. Roześmiała się i stwierdziła, ze rośnie na prawdziwego współczesnego mężczyznę. 

List czytelnika (lat 35) do „Trybuny Ludu”, 1974. 

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij