Krzysztof Tomasik

Wygrzebane: Czapińska ’90, czyli po Berlinie

Nie tak dawno można tu było spotkać samą Astę Nielsen (w roku 1970!) czy Joan Fontaine, ulubioną aktorkę Alfreda Hitchcocka, która była pierwszą gwiazdą festiwalu w 1951 roku, że w roku 1954 gościły tu razem Sophia Loren i Gina Lollobrigida, że zjawiali się w Berlinie Zachodnim Henry Fonda, Gary Cooper, Walt Disney, Fritz Lang i Jean Gabin.

A dziś można co najwyżej spotkać… Dominique Sandę w rozciągniętej marynarce i z nieumytymi włosami lub usłyszeć z estrady telegram odczytywany przez dyrektora, a powiadamiający szanowną publiczność, że niestety reżyser William Friedkin nie przybędzie osobiście na premierę swojego filmu Cruising, ale serdecznie pozdrawia itp. A może już w ogóle kończy się czas festiwali filmowych? Wydaje się, że pomału zmieniają się one w targi. W przetargi nieograniczone, na których można reklamować produkt wystawiony do sprzedaży. 

Wiesława Czapińska (1932–2010) – dziennikarka i krytyczka filmowa, od końca lat 50. do 1990 r. związana z tygodnikiem „Ekran”. Biografka Poli Negri i autorka pierwszej książki o aktorce – „Polita” (1989), a wcześniej sztuki Teatru Telewizji pod tym samym tytułem (1976). Pomysłodawczyni Nagrody im. Zbigniewa Cybulskiego przyznawanej młodym aktorom. 

Fragment korespondencji z Festiwalu w Berlinie Zachodnim – Emocje  i rozczarowania, tygodnik „Przekrój”, kwiecień 1980. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij