Krzysztof Tomasik

Wygrzebane: Brandys ’72, czyli jedność świata bez Korei

Po obiedzie defilada zawodników olimpijskich w telewizji. Wspaniała demonstracja jedności świata. Tym przykrzej rzuca się w oczy brak takich państw jak: Chiny (a był Tajwan), Korei Północnej (była Korea Południowa) i Wietnamu Północnego (był Wietnam Południowy). Czy kiedyś te rany świata zagoją się, czy jeszcze się rozjątrzą? Mówi się, że sprawa połączenia obu Korei to już kwestia niedalekiej przyszłości. 

Marian Brandys (1912–1998) – pisarz, reportażysta. Specjalizował się w książkach historycznych, pisał także książki dla młodzieży. Pod koniec życia opublikował trzy tomy prowadzonych w latach 70. dzienników. Brat pisarza Kazimierza Brandysa, mąż aktorki Haliny Mikołajskiej.

 

Fragment Dziennika 1972 opublikowanego w 1996 roku

 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij