Krzysztof Tomasik

Wygrzebane: Bikont ’91, czyli numer Wałęsy

Wiecznym problemem „Gazety” jest konieczność autoryzacji, kiedy to często postacie publiczne wycofują się z tego, co powiedziały. Moja żona Anna przeprowadziła wywiad z Wałęsą przed pierwszą turą wyborów. Trzykrotnie ten wywiad autoryzowała, a kiedy był już złożony w drukarni, a rzecznik prasowy miał tylko przesłać resztę tekstu do autoryzacji, zamiast tego przekazał „Gazecie”, że Wałęsa tekst wycofuje, ponieważ papież zaapelował o zaniechanie konfliktów i sporów przed wyborami.

Fragment wywiadu udzielonego Mariuszowi Miodkowi przy okazji realizacji dokumentu „Dzień w dzień” o „Gazecie Wyborczej”, tygodnik „Film”, maj 1991.

Piotr Bikont (ur. 1955) – dziennikarz, reżyser, recenzent kulinarny. W latach 90. reżyser kilku filmów dokumentalnych, potem znany przede wszystkim z publikowanej na łamach „Wprost” i „Newsweeka” korespondencji kulinarnej z Robertem Makłowiczem. Współautor książek: „Dialogi języka z podniebieniem” i „Listy pieczętowane sosem”. Autor przewodnika kulinarnego po Polsce „Nawigator Kulinarny”. Były mąż publicystki Anny Bikont.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij