Krzysztof Tomasik

Wygrzebane: Bielecki ’91, czyli interes zamiast humanistyki

Filozofią gospodarki rynkowej jest działanie oparte na interesie. Jest to interes nas wszystkich.

Czasem człowiekiem poważnym może stać się nawrócony cinkciarz. Ich główną, wspólną cechą w działaniu będzie natomiast z pewnością energia i przedsiębiorczość, na dalszym miejscu znajdą się za to takie kryteria, jak kształtowanie wartości humanistycznych, a nawet umiejętność ładnego pisania i mówienia. To może być bulwersujące, ale właśnie dlatego, że sami wykreowaliśmy w poprzednich latach tę postawę romantyczną, bezinteresowną. Filozofią gospodarki rynkowej jest zaś działanie oparte na interesie. Jest to interes nas wszystkich. Kiedy ludzie nie dysponowali własnym majątkiem, potrafili za symboliczną nieraz – w stosunku do majątku, jakim zarządzali – sumę (np. łapówki) podejmować decyzje irracjonalne.

Jan Krzysztof Bielecki (ur. 1951) – polityk, ekonomista, premier od stycznia do grudnia 1991 roku. Jeden z założycieli Kongresu Liberalno-Demokratycznego, potem w Unii Wolności z której odszedł w 2001 roku, po powstaniu Platformy Obywatelskiej. W latach 2003-2010 prezes zarządu PKO S.A.

Fragment wypowiedzi, „Konfrontacje”, styczeń 1991.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij