Krzysztof Tomasik

Wygrzebane: Antkowiak ’93, czyli drżyjcie chłopy

Czekałem na panią premier [Suchocką*] w Urzędzie Rady Ministrów – od wielu godzin trwały trudne rozmowy z „Solidarnością”. Spodziewałem się, że wyjdzie wykończona, zniechęcona. Tymczasem wyszła z sali rześka, uśmiechnięta, w pięknym żakiecie i spódnicy, które określała żartobliwie jako coś „sztucznego”. – Chcę pochwalić się panu bardzo dobrym zakupem, czyli bluzką pańskiego autorstwa z salonu „Mody Polskiej” – powiedziała i naturalnie podbiła mnie od razu.

– Ale nawet gdyby nie była tak miła, zrozumielibyśmy się natychmiast, gdyż ja uwielbiam ubierać duże, zamaszyste kobiety. Od pierwszego wejrzenia wiem, jak rozłożyć kieszenie, lamówki, guziki – słowem – proporcje.

Podoba mi się, że pani premier stylizuje się na kobietę aktywną. Wybrała sobie mundurek, ale w dobrym tego znaczeniu tego słowa. Dlatego, że styl klasycznych kostiumów dobrze zgadza się z jej wewnętrznymi i zewnętrznymi cechami […]. Czyli – ten mundur ją wyraża. Widać, że jest to osoba obowiązkowa, solidna, troszkę typu „drżyjcie chłopy”. Nie przebiera się za trzpiotkę, romantyczkę czy kogoś w tym rodzaju.

Jerzy Antkowiak (ur. 1935) – jeden z najbardziej znanych polskich projektantów mody. Od 1961 roku pracownik Mody Polskiej, potem jej dyrektor artystyczny, do likwidacji w 1998 roku.

Fragment książki „Sekrety modnych pań” napisanej wspólnie z Barbarą Żmijewską, 1993.

* Hanna Suchocka (ur. 1946) – prawniczka i polityczka. Od 1968 roku działaczka Stronnictwa Demokratycznego, od 1991 – Unii Demokratycznej, (potem Unii Wolności). Posłanka w latach 1980-85 i 1989-2001. Pierwsza i jak dotąd jedyna kobieta sprawująca w Polsce urząd premiera (1992-93). Od 2001 roku ambasadorka RP w Watykanie.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij