Krzysztof Tomasik

Wittlin ’81 czyli rekomendacja Nałkowskiej

Z samą Nałkowską bezpośrednio zetknąłem się tylko raz: pewien młody amator pisania przyniósł mi kiedyś maszynopis z liścikiem: “Czytałam ten tekst i jest to najlepsza proza, z jaką zetknęłam się po wojnie. Zofia Nałkowska”. Zaczynam ten tekst czytać niemal natychmiast: “Najlepsza proza po wojnie!”. Bądź co bądź pisze to wielki autorytet! Pierwsza… druga… trzecia strona i już nie mam cienia wątpliwości, że padłem ofiarą mistyfikacji. Telefonuję do Nałkowskiej: “Wie pan, ja sama tego nie czytałam, ale Gienia (gosposia Nałkowskiej – J.W.), kiedy to czytała, tak się wzruszyła, że zrobiło to na mnie wrażenie. Stąd właśnie ten list do pana”.

 

Jerzy Wittlin (1925-1989) – wydawca, pisarz i satyryk. Autor niezwykle popularnych książek z cyklu Vademecum, m.in. „Vademecum szefa”, „Vademecum dla snobki i snoba”, „Vademecum dla nerwowych”. Fragment pochodzi z wpisu w pamiętniko-dzienniku „Pójdź ze mną” (13 marca 1981).

 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij