Krzysztof Tomasik

Wiadomości Kobiece ’35, czyli ręka mówi wszystko

Nic chyba nie stanowi tak silnie o kobiecie, jak jej ręce. Przebija się w nich, i inteligencja, i wartości ducha, i wartości kultury. Tak jak chiromanta czyta z ręki przeszłość, przyszłość i teraźniejszość życia ludzkiego, tak istnieją ludzie, którzy z kształtów ręki, nie patrząc zupełnie na jej linje dłoni odczytywać potrafią wartość człowieka.

Większość historyków francuskich a zwłaszcza historyków ery napoleońskiej zgadza się ze sobą, że Mały Kapral otaczając się dość licznemi rzeszami kobiet wybierał z nich zawsze najbliższe swemu sercu kierując się linjami ich rąk.

Mała, kształtna, smukła dłoń u kobiety oznacza zazwyczaj wysoki stopień kultury, subtelność i często nieprzeciętne wartości ducha.

Dłoń krótka, szeroka jest oznaką prostactwa, a najczęściej znamionuje charakter małostkowy, płytki umysł it.p.

Fragment anonimowego tekstu Dbajmy o swoje ręce, tygodnik “Wiadomości Kobiece”, wrzesień 1935.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij