Krzysztof Tomasik

Tatarkiewicz ’75, czyli święty samochód

Samochód zyskał u nas rangę swego rodzaju świętości, której przeciwników albo w ogóle nie dopuszcza się do głosu, albo zakrzykuje. Nasz żarliwy a bezkrytyczny stosunek do samochodu jest chyba swego rodzaju testem na hierarchię wartości, jaką praktykuje współczesna polska inteligencja.

Anna Tatarkiewicz (ur. 1921) – romanistka, tłumaczka i publicystka. Przez wiele lat związana z tygodnikiem „Forum”, publikowała także w „Polityce”, „Literaturze” i „Przeglądzie”. Fragment tekstu z tygodnika „Literatura”, maj 1975.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij