Krzysztof Tomasik

Sykulski ’49, czyli lewą ręką

Do propagowanych przez „Przekrój” haseł: „Walczymy z cmok-nonsensem!”, „Otyli żyją krócej!”, „Każda dama płaci sama!” chcę dodać jeszcze jedno: „P

Do propagowanych przez „Przekrój” haseł: „Walczymy z cmok-nonsensem!”, „Otyli żyją krócej!”, „Każda dama płaci sama!” chcę dodać jeszcze jedno: „Pracujmy lewą ręką!”.

Potencjalnie jesteśmy zdolni do wykonywania tych samych czynności lewą ręką co prawą. Świadczy o tym nie tylko istnienie na świecie mańkutów, ale i fakt, że gdy z takich czy innych przyczyn zostaniemy pozbawieni ręki prawej, w stosunkowo niedługim czasie nauczymy się pracować i pisać lewą ręką. Dzieje się tak dlatego, że ośrodki ruchu rąk znajdują się po obu stronach półkuli mózgowej: jeśli pracujemy czy też wykonujemy ruchy ręką prawą, czynne są ośrodki w lewej półkuli mózgowej, i odwrotnie.

Nie trzeba chyba dowodzić, ilu ułatwień życiowych możemy doznać, gdybyśmy mieli jednakową, a przynajmniej mniej więcej równą siłę i zręczność, co nazywamy pospolicie „władzą”, w obu rękach; dlatego też winniśmy przyzwyczajać dzieci do jednakowego używania obu rąk, aby w ten sposób uczynić je w rezultacie ludźmi oburęcznymi. Również i dorośli powinni wyrabiać siłę oraz zręczność w upośledzonej do tej pory lewej ręce.

Prof. mgr Józef Sykulski, Jelenia Góra. List do redakcji – tygodnik „Przekrój”, marzec 1949.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij