Krzysztof Tomasik

Starczewska ’72, czyli kobieta współczesna

Większość współczesnych kobiet nie wie, jaka powinna być właściwie ich rola społeczna. Praktyczne trudności nieuchronnie pojawiające się przy próbach godzenia aktywności zawodowej, tradycyjnych obowiązków żony i matki i wzoru “seksualnej atrakcyjności” prowadzą do przekonania, że przy największych nawet wysiłkach nie jest się w stanie sprostać wszystkim stawianym “nowoczesnej kobiecie” wymaganiom. Rodzi to wśród wielu kobiet poczucie własnej niedowartościowości, lub gorzkie przeświadczenie, że teoretyczna “równość płci” jest w praktyce czystą iluzją.

 

Krystyna Starczewska (ur. 1937) – pedagożka, etyczka, publicystka. Prezeska Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej. Twórczyni „Bednarskiej” (I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie) oraz 20 Społecznego Gimnazjum w Warszawie przy ulicy Raszyńskiej. W okresie PRL-u działaczka opozycji demokratycznej, współpracowniczka KOR-u. W 2006 r. odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Fragment tekstu “Rozdroża emancypacji”, tygodnik “Literatura”, grudzień
1972.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij