Krzysztof Tomasik

Pietkiewicz ’86, czyli pułapki matrymonialne

Dziewczyna z niewielkim garbem opowiada o sobie. Kiedy skończyła trzydzieści lat, postanowiła, że albo wyjdzie za mąż i będzie miała dziecko, albo umrze. Zamówiła fotografię u Nasierowskiej, na której wygląda jak gwiazda filmowa i rozesłała je panom ogłaszającym się w gazetowej rubryce matrymonialnej. Odpowiedział jej nawet dość znany warszawski aktor. Choć brzydki i mały też jej nie chciał. Pozostali, pełni konsternacji, najwyżej na raz, do łóżka. Wtedy ogłosiła się w szwedzkim biurze matrymonialnym. Szwed, który przyjechał do Polski, aby się ożenić, zgodził się, aby została jego żoną. Uzyskała prawo jazdy i już następnego dnia nowym maluchem pojechała sama prosto do Szwecji. Narzeczony okazał się patologicznie skąpy i o męczących obyczajach seksualnych. Wróciła więc samochodem do Polski, z desperacją zaczynając wszystko od początku.

 

Barbara Pietkiewicz – publicystka, reporterka, od kilkudziesięciu lat związana z tygodnikiem „Polityka”. Fragment tekstu „Coś pod burką” – „Polityka”, czerwiec 1986.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij