Krzysztof Tomasik

Pietkiewicz ’86, czyli brak osiołka

W Górce wisi najdłużej czczony święty obraz Matki Boskiej w Polsce. W Wielkanoc, o szóstej, na rezurekcji, kiedy zabrzmi muzyka, zacznie spadać w dół osłona obrazu i pokaże się Maryja z twarzą refleksyjnej współczesnej nastolatki, utrudzona od ciężaru metalowej sukni w kolorze bladego złota, która przykrywa Ją do stóp, przeszkadzając w piastowaniu Syna. Na tym to miejscu, za murami tego kościoła, gdzie dawniej rósł dębowy bór i gdzie się ukazała postać Matki Boskiej, będzie się odbywało Misterium Męki Pańskiej. Najpierw ruszy procesja z Chrystusem na osiołku. Osiołka nie ma, ale to nic, mówi Piłat na próbie, jedni ludzie z parafii hodują kucyka, który na pewno się w roli osła sprawdzi. Grają przecież w Misterium prawdziwie piękne konie z okolicy: na rumaku wjeżdża w akcję dowódca oddziału rzymskich żołnierzy. Apostołowie mieli osobną próbę. Najwięcej apostołów jest z Walentynowa, a wśród nich Piotr, czyli Zbigniew Łosoś, któremu dziś, na urodzinach, goście życzą doczekania córki, tak jak już szczęśliwie doczekał się syna Fabiana. Bo cóż to jest – jedno dziecko w dzisiejszym pełnym niebezpieczeństw świecie? A cóż dopiero zupełnie bez dziecka?

 

Barbara Pietkiewicz – publicystka, reporterka, od kilkudziesięciu lat związana z tygodnikiem „Polityka”. Fragment tekstu „Judasz i inni”, tygodnik „Polityka”, marzec 1986.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij