Krzysztof Tomasik

Osiecka ’85, czyli rozczarowane Polską

Wreszcie nadjechał Karol z ładną szwedzką żoną i trzema wstrętnymi dosyć córeczkami ubranymi w bluzki z napisem „Puls”. Te córeczki były pierwszy raz w Polsce. Mówi ich matka, że gdy wjechały do Gdańska, były strasznie rozczarowane, że wszystko jest takie samo, jak u nich, że nawet znaki drogowe są takie same!… Od razu chciały wracać.

A czego się spodziewały?

Słyszały wciąż o stanie wojennym i myślały, że ludzie siedzą w klatkach…


Agnieszka Osiecka (1936–97) – poetka, tekściarka. Autorka licznych książek, zarówno zbiorów poezji, sztuk teatralnych, powieści, wspomnień. Jej piosenki, takie jak „Małgośka”, „Niech żyje bal”, „Sing sing”, „Na całych jeziorach ty”, „Na zakręcie”, „Okularnicy”, „Uciekaj moje serce”, należą do kanonu polskiej muzyki popularnej.  

 


Fragment Na wolności. Dziennika dla Adama, lipiec 1985. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij