Krzysztof Tomasik

Osiecka ’85, czyli doktorant nie łączy

[…] Mariusz – to doktorant chudy, o którym wspominałam, pisze doktorat z Tyrmanda, a żeby żyć, prowadzi z żoną Halinką sklepik z ciuchami z Hali.

[…] Mariusz – to doktorant chudy, o którym wspominałam, pisze doktorat z Tyrmanda, a żeby żyć, prowadzi z żoną Halinką sklepik z ciuchami z Hali. Powiadam, że to świetny punkt zaczepu dla doktoranta: on, Mariusz – właściciel sklepiku z ciuchami, i tamten, Leopold – klient „ciucharzy”, wielbiciel ciuchów! Wystarczy tylko połączyć…

Ale nie wiem, czy M. umie i chce to zrobić. Bardzo uczony się robi, kiedy przechodzi do tematu „Złego” i zła, zaraz wyjeżdża z Kantem i Fichtem. A mówił chyba Yoyce: Łączyć!!! Wystarczy tylko połączyć!!

Agnieszka Osiecka (1936-97) – poetka, tekściarka. Autorka licznych książek, zarówno zbiorów poezji, sztuk teatralnych, powieści, jak i wspomnień. Jej piosenki, takie jak „Małgośka”, „Niech żyje bal”, „Sing sing”, „Na całych jeziorach ty”, „Na zakręcie”, „Okularnicy”, „Uciekaj moje serce”, należą do kanonu polskiej muzyki popularnej.

Fragment Na wolności. Dziennika dla Adama, lipiec 1985.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij