Krzysztof Tomasik

Ledóchowski ’85 czyli początki Madonny

Madonna, gwiazda muzyki pop. To pseudonim, prawdziwe imię i nazwisko brzmią Louise Ciccone*. Ma dwadzieścia pięć lat, jej ojciec był inżynierem u Chryslera. Pochodzi z rodziny katolickiej i uczyła się w katolickiej szkole, ale zrażała przełożonych swoją ekstrawagancją. Z Detroit przeniosła się do Nowego Jorku i „wpadła” w towarzystwo muzyczne. Postanowiła zostać śpiewaczką. Kariera potoczyła się błyskawicznie. W roku 1982 zakłada własny zespół „Everybody”*, w którym występuje pod pseudonimem Madonna. Rozgłos zyskała występując z zespołem na falach prywatnej radiostacji.

 

Aleksander Ledóchowski (1933-1991) – krytyk filmowy. Redaktor naczelny „Kina na świecie”, publikował też w „Kwartalniku Filmowym”, „Fotografii”, „Kinie”. Na początku lat 70. znalazł się w redakcji tygodnika „Film”, w której pozostał do śmierci. Fragment recenzji filmu „Rozpaczliwie szukam Susan”, „Film”, październik 1985.

 

* prawdziwe imię i nazwisko brzmi Madonna Louise Veronica Ciccone.

** „Everybody” – pierwszy singel Madonny z 1982 r. od którego zaczęła się jej
kariera.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij