Krzysztof Tomasik

Kuligowska ’88, czyli Boniek Polak

Bońka nie dręczy tęsknota za ojczyzną. Kiedy chce, może lub musi coś załatwić w kraju, wsiada do samolotu PLL LOT i po dwóch godzinach jest u celu.

Bońka nie dręczy tęsknota za ojczyzną. Kiedy chce, może lub musi coś załatwić w kraju, wsiada do samolotu PLL LOT i po dwóch godzinach jest u celu. Tam spotyka znajomych, cieszy się rodziną, słucha aktualnych plotek, jest na bieżąco. Jego rodzice odwiedzali syna w Italii. „Mieszkam teraz za granicą, ale nigdy nie zapominam, że jestem Polakiem; jestem patriotą" – mówi Boniek i wierzy w to głęboko. „Moja córka chodzi również do polskiej szkoły przy ambasadzie PRL w Rzymie, kiedy patrzy w telewizji na jakiś mecz, w którym grają Polacy, zaciska za nich pięści” – dodaje z dumą. Jednakże patriotyzm Bońka ma niewiele wspólnego z Rotą: jemu bardzo, bardzo zależy na tym, co myślą o nim Polacy – Włosi uśmiechają się na ulicy – ale co mówią o nim w Łodzi? Kiedy polski reporter napisał, że niektóre włoskie gazety skrytykowały mistrza, Boniek chwycił za telefon i nakrzyczał do słuchawki: dziennikarz się tłumaczył, że nic nie zmyślił.

Farida Kuligowska-Boyes (19482001) – arabistka, publicystka. Wieloletnia korespondentka tygodnika „Polityka” w Niemczech.

Fragment tekstu „Zawodowiec i amator”, tygodnik „Polityka”, 1988.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij