Krzysztof Tomasik

Kamas ’90, czyli nie sprawić przykrości gospodarzom

[…] czuję się wprost zażenowany, słysząc, jak namiętnie nasi telewizyjni dziennikarze pytają każdego, kto przyjedzie z zagranicy – jak mu się w Polsce podoba? Jest to pytanie głupie, banalne i w najgorszym tego słowa znaczeniu – prowincjonalne. Wszyscy wiemy, że nie jest dobrze, a takie pytanie zmusza do niepotrzebnego wysiłku, gdyż nikt nie chce popełnić nietaktu, ani sprawić przykrości gospodarzom. Nie rozumiem więc, dlaczego na siłę domagać się wątpliwych komplementów. 

Jerzy Kamas (ur. 1938) – ceniony aktor teatralny i filmowy, od 1971 roku związany z warszawskim Teatrem Ateneum. Na ekranie debiutował epizodem w 1958 roku, masową popularność przyniosła mu role: Daniela Ostrzeńskiego w „Nocach i dniach” (1975) i Stanisława Wokulskiego w serialu „Lalka” (1977).  


Fragment wywiadu Elżbiety Junoszy-Stępkowskiej z książki „Gwiazdy gotują dla nas”, 1990. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij