Krzysztof Tomasik

Dziedzic ’67, czyli kapitalistyczna propaganda w kinie

Z wakacyjnego rozrywkowego repertuaru kin warszawskich poleciłabym nowy wariant nieśmiertelnej bajki o Kopciuszku, czyli film pt. Sabrina.

Z wakacyjnego rozrywkowego repertuaru kin warszawskich poleciłabym nowy wariant nieśmiertelnej bajki o Kopciuszku, czyli film pt. Sabrina.
Film opowiada historię jeszcze jednej ubogiej amerykańskiej dziewczyny, z których każda – byleby była dostatecznie szczera i zupełnie bezinteresowna – znajdzie pewnego dnia swego milionera. Sabrina – obrazek błahy, acz niepozbawiony wdzięku i świetnych kreacji aktorskich, ma pewną, niezwykle, moim zdaniem, cenną, a charakterystyczną dla amerykańskich filmów cechę – świetnie napisane dialogi. Nierzadko właśnie w nich przemyca się sporą dozę dość naiwnej propagandy na temat szlachetnej ideologii amerykańskich businessmanów, że wspomnę chociażby kwestię Bogarta, który stwierdza, że miliony interesują go tylko o tyle, o ile ich mądra inwestycja pozwala, by gdzieś, np. w odległym Porto Rico, ludzie nie byli głodni i dzieci mogły chodzić do szkoły.

Dla przeciwstawienia tym deklaracjom zacytowałabym świetną kwestię z tego samego filmu włożoną w usta szofera. „Widzisz – mówi on do Sabriny, zanim jeszcze sen o Kopciuszku się ziścił – nasza demokracja, to jest nasza demokracja. Wszyscy jesteśmy równi. Z jednej strony jesteśmy my, z drugiej milionerzy, a w środku jest szyba…”.

Irena Dziedzic (ur. 1925) – dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Wielka gwiazda polskiej telewizji, dla całych pokoleń wzór elegancji i dobrych manier. W latach 1956-1981 prowadziła pierwszy i najdłużej ukazujący się na wizji talk-show „Tele-Echo”, potem „Rozmowy Ireny Dziedzic” (1983-1991). Wielokrotna współprowadząca festiwale w Opolu i Sopocie. W 1992 r. opublikowała autobiografię „Teraz ja. 99 pytań do mistrzyni telewizyjnego wywiadu”.  

Cytat z rubryki w której znani ludzie polecali filmy obecne w kinach, tygodnik „Ekran”, sierpień 1967.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij