Krzysztof Tomasik

Brandys ’99, czyli najlepsze jajko na miękko

Co do jajka à la coque, to jest po francusku jajko na miękko. Przepis: surowe jajko w skorupce wrzucić (a raczej włożyć) do gotującej się wody i trzymać cztery minuty, piętnaście sekund. U Barbary Krafftówny w mieszkaniu na Kredytowej w roku 1963 odbył się w towarzyskim gronie konkurs pod hasłem „Najlepsze jajko na miękko” i wygrał go tym właśnie wynikiem aktor Wiesław Michnikowski. 

Kazimierz Brandys (1916–2000) – prozaik i eseista. Od 1981 roku mieszkał w Paryżu. Na podstawie jego utworów powstały klasyki polskiego kina: Jak być kochaną (1962) Wojciecha Hasa i Matka Królów (1982) Janusza Zaorskiego. Brat Mariana Brandysa. 


Fragment Notatek z lektur i życia

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij