Krzysztof Tomasik

Bareja ’81, czyli niezrealizowane projekty

Odrzucono mi ponad piętnaście scenariuszy. I to napisanych z partnerami, o jakich można teraz tylko marzyć. Na przykład „Dama do bicia” była rezultatem współpracy z Jurkiem Skolimowskim, a mieli w niej wystąpić Zbyszek Cybulski i Bogumił Kobiela. Na osiem scenariuszy przygotowanych z Jackiem Fedorowiczem zrealizowałem zaledwie trzy: „Poszukiwany – poszukiwana”, „Nie ma róży bez ognia” i „Brunet wieczorową porą”. Nie znalazły uznania takie propozycje, jak „Nasz człowiek w Warszawie” (rywalizacja amerykańskiego i zachodnioniemieckiego wywiadu potraktowana humorystycznie), „Trójka do bicia” (komediowa wersja „Złota dla zuchwałych”), „Obywatel Monte Christo” (przewrotna zemsta „szarego” człowieka na dyrektorze), „Żaba w śmietanie” (pożegnanie z epoką ryksz utrzymane w konwencji burleski) czy wreszcie „Idziemy w Polskę” (próba przedstawienia żartobliwego portretu Polaków, uchwyconego metodą prowokowanych sytuacji, rejestrowanych ukrytą kamerą). Każdy projekt utrącono z innego powodu.

 

Stanisław Bareja (1929-87) – reżyser i scenarzysta filmowy. Autor kultowych PRL-owskich komedii „Miś” (1980), „Nie ma róży bez ognia” (1974), „Mąż swojej żony” (1960)„Poszukiwany poszukiwana” (1972), „Brunet wieczorową porą” (1976), „Małżeństwo z rozsądku” (1966), „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” (1977) oraz seriali „Alternatywy 4” (1983) i „Zmiennicy” (1986). W swoich filmach regularnie grywał niewielkie, zabawne role. Fragment wywiadu Bohdana Zagroby „Chłopiec do bicia” – tygodnik „Film”, luty 1981.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij