Krzysztof Tomasik

Andrycz ’04, czyli feministka od zawsze

Byłam feministką od początku życia i każdemu mężczyźnie, który raczył się we mnie zakochać mówiłam: „słuchaj, ja mam na pierwszym miejscu pracę. Jeżeli chcesz być moim towarzyszem, partnerem, proszę cię bardzo, ale pamiętaj, ja teatru nie rzucę”. Musieli się na to godzić, a jeśli się nie zgodzili, to nic z tego nie wychodziło. 

Nina Andrycz (1912-2014) – legenda polskiego teatru, często nazywana „Królową sceny” ze względu na typ odtwarzanych postaci. Jej wielkie sukcesy teatralne zaczęły się w 1935 roku rolą Solange w „Lecie w Nohant”. Grała m.in. Marię Stuart, Kleopatrę, Balladynę, Lady Makbet, ale też panią Dulską i Klarę w „Wizycie starszej pani”. Przez niemal cały okres aktywności zawodowej związana z Teatrem Polskim w Warszawie.  

Fragment wywiadu Krzysztofa Lubczyńskiego z książki „Rapsodia życia i teatru. Rozmowy z aktorami”. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij