Obostrzenia w poruszaniu się pozostaną z nami na majówkę – to świetny moment, żeby odetchnąć od pracy, napiętej atmosfery na ulicach i wstrząsów na scenie politycznej. I sięgnąć po lektury – Kaja Puto wybrała kilka ulubionych tytułów z oferty Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Kupicie je z 40-procentową zniżką.
Michał Sutowski, Fajny kraj do życia
Na początek nowość: Michała Sutowskiego wywiady zebrane. Ale nie te z politykami, lecz z wybitnymi ekspertami i ekspertkami, których nasi politycy nie chcą słuchać. Czy Polska mogłaby stać się krajem dobrych usług publicznych, sprawiedliwości społecznej i zrównoważonego rozwoju? Odpowiedź płynąca z lektury brzmi: tak. Powinniśmy zrobić wszystko, by taki kraj odbudować po epidemii.
Karol Trammer, Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej
Hit zeszłego roku – kto nie czytał, niech nadrobi. Trochę w temacie Sutowskiego, ale z fokusem na moją pasję, czyli kolej. Ubiegłe trzy dekady były pasmem ciosów wymierzonych w polski transport szynowy. Dopiero w ostatnich latach zaczęło się to zmieniać: przy czym za późno, za wolno i bez pomysłu. Co robić? Na to pytanie odpowiada Karol Trammer, jeden z najwybitniejszych ekspertów w temacie.
Ha-Joon Chang, 23 rzeczy, których nie mówią Ci o kapitalizmie
Czujecie, że świat, w którym żyjemy, jest niesprawiedliwy, politycy kłamią, a wasza codzienność nie odpowiada temu, co opowiadają w mediach eksperci? Sięgnijcie po książkę wybitnego ekonomisty Ha-Joon Changa, który w prostych słowach wyjaśnia, co jest nie tak ze współczesnym kapitalizmem. Jeśli nie przebrnęliście jeszcze przez Kapitał w XXI wieku Thomasa Piketty’ego, to będzie świetny wstęp, by podjąć kolejną próbę.
Natalia Osińska, Fanfik
A teraz coś lżejszego: powieść dla młodzieży. Ale jaka! Też lubiliście czytać Małgorzatę Musierowicz, zanim zaczęliście patrzeć na świat krytycznie? Natalia Osińska napisała coś w rodzaju fanfiku Jeżycjady. Udało jej się odtworzyć giętkość języka, wyrazistą psychologię bohaterów i siłę młodzieńczego buntu. Tyle że rzecz nie dzieje się w kamienicy przy Roosevelta, lecz na poznańskim blokowisku, a Tosia nie marzy o zamążpójściu, ale o tym, by zmienić płeć.
Arkadij Ostrowski, Rosja – wielkie zmyślenie. Od wolności Gorbaczowa do wojny Putina
Coś o kapitalizmie w wersji autorytarnej, czyli jak z chaosu transformacji – mieszanki wolnego rynku, korupcji i medialnych chochołów – wyłoniła się Rosja Putina. To lektura niezbędna, by zrozumieć charakter współczesnych hybrydowych reżimów, które niewiele mają wspólnego z totalitaryzmami XX wieku, ale mogą równie skutecznie namieszać w historii ludzkości. Ku przestrodze.
***
Wszystkie wybrane przez Kaję Puto książki kupicie teraz z 40-procentową zniżką na stronie Wydawnictwa Krytyki Politycznej.