Fotorelacje

Fotorelacja: Nie dla uboju rytualnego

Dzień przed głosowaniem nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt pod Sejmem protestowali przeciwnicy zmian dopuszczających ubój rytualny.

W piątek, 12 lipca, posłowie i posłanki będą głosować nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Dzień przed głosowaniem na placu pod Sejmem protestowali przeciwnicy zmian dopuszczających ubój rytualny.

– Liczymy, że posłowie i posłanki wesprą zwierzęta. Jutro będą głosować dla zwierząt albo przeciwko nim – mówił Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Wspólnie z ponad stuosobową grupą protestowali między innymi: wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka, Agnieszka Grzybek z Partii Zielonych, profesor Andrzej Elżanowski, aktorka Maja Ostaszewska, muzyk Jarosław Janiszewski. Jednak to głównie politycy przemawiali z mównicy do zgromadzonych. Wypowiadali się posłowie i posłanki wszystkich partii parlamentarnych oprócz przedstawicieli PSL, którzy zamierzają jednogłośnie poprzeć zmiany w ustawie.

– Federacja weterynarzy europejskich jednoznacznie określiła, że ubój rytualny bez ogłuszania jest niedopuszczalny. Badania wykazały, że w rejonach, w których znajdują się rzeźnie okrutnie traktujące zwierzęta wzrasta przemoc – przypominała Maja Ostaszewska.

Protestujący skandowali hasła: “Ubój rytualny jest niemoralny”, “Odwaga sumienia”, “Nie dla uboju”. Grupa organizacji broniących praw zwierząt przygotowała list otwarty do posłów. Podpisało się pod nim ponad kilkaset osób – dziennikarek, artystów, pisarek. Jedna z uczestniczek protestu odczytała list, a demonstrujący nagradzali brawami wszystkich, którzy zdecydowali się złożyć swój podpis.

Grupa, która zebrała się w czwartek pod Sejmem długo nie chciała opuścić placu – do mikrofonu podchodziły kolejne osoby i wygłaszały apele do urzędujących posłów. Demonstracja zakończyła się po południu, ale wielu z uczestników protestu zapowiedziało, że zamierza pojawić się pod Sejmem w dniu głosowania.

 

Tekst: Natalia Sawka, fot.: Dawid Krawczyk, Natalia Sawka

 

Czytaj też: Dariusz Gzyra, To my tworzymy dylematy premiera

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Avatar
Natalia Sawka
Dawid Krawczyk
Dawid Krawczyk
Dziennikarz
Dziennikarz, absolwent filozofii i filologii angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, autor książki „Cyrk polski” (Wydawnictwo Czarne, 2021). Od 2011 roku stale współpracuje z Krytyką Polityczną. Obecnie publikuje w KP reportaże i redaguje dział Narkopolityka, poświęcony krajowej i międzynarodowej polityce narkotykowej. Jest dziennikarzem „Gazety Stołecznej”, warszawskiego dodatku do „Gazety Wyborczej”. Pracuje jako tłumacz i producent dla zagranicznych stacji telewizyjnych. Współtworzył reportaże telewizyjne m.in. dla stacji BBC, Al Jazeera English, Euronews, Channel 4.
Zamknij