Miasto

Gniezno, 5 czerwca: Żmijewski, twórczość, Biennale

Dyskusja o twórczości Artura Żmijewskiego i pokaz jego prac z cyklu Demokracje.
5 czerwca, wtorek, godz. 18.00, Klub „Atelier”, ZSEO, ul. Bolesława Chrobrego 23, Gniezno.

Dyskusja o twórczości Artura Żmijewskiego i pokaz jego prac z cyklu Demokracje.

5 czerwca, wtorek, godz. 18.00, Klub „Atelier”, ZSEO, ul. Bolesława Chrobrego 23, Gniezno.

Pretekstem do spotkania poświęconego artyście jest odbywające się właśnie 7. Berlin Biennale, którego jest kuratorem oraz ukazanie się książki Żmijewski. Przewodnik Krytyki Politycznej.

O FILMIE
Demokracje to cykl dokumentalnych filmów nakręconych przez Artura Żmijewskiego w ramach stypendium DAAD w Berlinie. Każdy z nich jest swoistym reportażem przebiegu społecznej “demonstracji”, które artysta śledził w Europie, Izraelu i na Zachodnim Brzegu podczas swoich podroży. Są wśród nich zdarzenia stricte polityczne – demonstracje, wiece, parady – ale też sceny odgrywania historycznych wydarzeń, zapis pogrzebu Jörga Haidera, zamieszek ulicznych podczas Euro 2008 w Berlinie czy pasterki w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki.

W nowym cyklu, Żmijewski podejmuje wątki obecne w pracy prezentowanej na wystawie documenta 12 – w filmie „Oni” (2007) Żmijewski rejestrował konfrontację zideologizowanych grup społecznych, które spotkały się w ramach wyreżyserowanych przez artystę warsztatów. W „Demokracjach” Żmijewski opuszcza zamknięte laboratorium aby przyjrzeć się ideologii w działaniu, na ulicy. Rejestrując upolitycznioną przestrzeń publiczną ukazuje mechanizmy symbolizacji i atrybuty, za pomocą których rozmaite grupy społeczne definiują swoją tożsamość.

O KSIĄŻCE
Sztuka Artura Żmijewskiego wydaje się bezwstydna: nagie ciała, gra w berka w Auschwitz, wystawienie mszy w teatrze. A tak naprawdę bardzo wiele w niej wstydu. Naszego własnego. Przed patrzeniem na kalectwo, słuchaniem chóru głuchoniemych. Przed udziałem i zaangażowaniem. „Demonstrować? Przecież to obciach” – myślimy. Artysta konfrontuje nas z tym obciachem, ze społecznym i psychicznym oporem. Z silną pokusą cynizmu.
Żmijewski to jeden z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych twórców, wywołujący gorące dyskusje. Pole sztuki okazało się dla niego za ciasne, dlatego czerpie z polityki, dyskursu naukowego i doświadczenia ruchów społecznych. Eksperymentuje z publicznością i z innymi twórcami.
Przewodnik Krytyki Politycznej pokazuję drogę artystyczną Artura Żmijewskiego – od sztuki krytycznej, przez głośny manifest Stosowane sztuki społeczne, aż po rolę kuratora Biennale w Berlinie.

Organizatorzy:
Gnieźnieński Klub Krytyki Politycznej oraz Teatr G@j działający przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych w Gnieźnie

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij