Fotorelacje

Fotorelacja: Obchody 109. rocznicy Powstania Łódzkiego – Rewolucji 1905

Nad pochodem rozwinięty został olbrzymi transparent z postulatami robotniczymi, które nosili na ustach ówcześni rewolucjoniści.

W Łodzi 21 czerwca 2014 r. świętowaliśmy 109. rocznicę Powstania Łódzkiego – Rewolucji 1905 roku. U zbiegu ulic Piotrkowskiej i Jaracza, przy pomniku Twórców Łodzi Przemysłowej aktorzy Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, grupy artystycznej Off Harnam i soliści Krakowskiego Chóru Rewolucyjnego wystawili spektakl nawiązujący do historii protestów łódzkich robotników. Scenariusz spektaklu powstał na podstawie archiwalnych wspomnień pracowników fabryk. Dialogi pomiędzy robotnikami komentował chór, śpiewając m.in. pieśni: „Gdy naród do boju” czy „In ale gasn”.
Obchody zakończył pochód ulicami Piotrkowską i Rewolucji 1905 roku — dawną ulicą Południową, na której stała główna powstańcza barykada. U zbiegu ulic Rewolucji 1905 roku oraz Wschodniej, nieopodal tablicy upamiętniającej wydarzenia strajkowe, uczestnicy pochodu odśpiewali „Łodziankę”. Nad pochodem rozwinięto olbrzymi transparent z postulatami robotniczymi, które nosili na ustach ówcześni rewolucjoniści: „Żądamy: 8 godzinnego dnia pracy! Pomocy lekarskiej dla całej rodziny! Ubezpieczeń na starość i od wypadków! Dwutygodniowego urlopu! Bezpłatnej i powszechnej edukacji! Zapłaty za czas strajku!”.
W trakcie przedstawienia przyłączający się do inscenizacji strajku mieszkańcy Łodzi otrzymali specjalne egzemplarze gazety jednodniowej „Łodzianka”.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij